Nadzorni svet, za katerega statut posebej navaja, kdo to ne more biti, po novem ne bo več odločal o zgornji meji letne zadolžitve banke, bolj jasno pa je določeno, kdaj daje soglasja upravi. Tej bo moral dati soglasje za najemanje raznih svetovalcev, kar se nanaša na medijsko problematiziranje sodelovanja uprave z več svetovalci, najbolj s kadrovsko agencijo Korn Ferry.

Soglasje bo med drugim moral dati za nove izdaje lastnih vrednostnih papirjev nad zneskom 30 milijonov evrov, za posle v zvezi s pridobivanjem in razpolaganjem s kapitalsko udeležbo v družbah s knjigovodsko vrednostjo nad 550.000 evrov ter za pridobivanje in razpolaganje z naložbami v lastniške vrednostne papirje z namenom portfeljskih naložb, ki presegajo pet odstotkov kapitala banke po posameznem izdajatelju.

Nadzorniki bodo morali dati soglasje uprave pri sklenitvi pravnega posla, na podlagi katerega bi ob upoštevanju celotne izpostavljenosti banke nastala velika izpostavljenost banke do posamezne osebe in pri sklenitvi posla, zaradi katerega se velika izpostavljenost banke do posamezne osebe poveča tako, da doseže oziroma preseže 15 odstotkov njenega kapitala in vsakih nadaljnjih pet odstotkov njenega kapitala.

Soglasje bo moral dati tudi za odpis posamične terjatve, višje od enega milijona evrov, razen če gre za odpis posamične terjatve na podlagi zaključenega stečajnega postopka, o čemer uprava banke seznani nadzorni svet banke. Sedaj je bila ta meja postavljena pri pol milijona evrov.

Več manevrskega prostora

Statut pušča nekoliko več manevrskega prostora upravi. Uprava banke lahko s posebnim sklepom, ki ga sprejme soglasno, vsakega od posameznih članov uprave pooblasti, da lahko o posameznih zadevah in poslih iz področja tekočega poslovanja banke sprejema odločitev samostojno.

Uprava med drugim ne potrebuje več soglasja nadzornega sveta glede imenovanja izvršnih direktorjev in drugih vodilnih uslužbencev banke ter glede odobritve nastanka izpostavljenosti do posameznih komitentov ali njihovih povezanih oseb, ki presegajo 30 milijonov evrov. Predhodno soglasje pa potrebuje predsednik uprave, če želi enega od članov uprave določi za svojega namestnika.

Skupščina bo po novem o povečanju osnovnega kapitala banke odločala s tričetrtinsko večino oddanih glasov delničarjev, in ne več z navadno večino. Medtem ko je bila prej za sprejem sklepov skupščine potrebna večina oddanih glasov delničarjev, je po novem za veliko večino ostalih primerov potrebna navadna večina.

NLB izdala za 300 milijonov evrov obveznic

Nova Ljubljanska banka (NLB) je uspešno zaključila izdajo triletne nezavarovane obveznice v višini 300 milijonov evrov po letni obrestni meri 2,875 odstotka in z donosom do dospetja v višini treh odstotkov. NLB se je tako kot prva slovenska banka po skoraj petih letih vrnila na trg kapitala z izdajo brez poroštva države.

"Transakcija, ki predstavlja pomemben mejnik na poti preobrazbe NLB pod novim vodstvom, je spodbuden znak, da se tudi na mednarodnem parketu vrača zaupanje v NLB," je ob koncu izdaje dejal predsednik uprave NLB Janko Medja.

Archibald Kremser, član uprave, pristojen za finančno področje, pa je dodal, da je namen transakcije zagotoviti ponoven dostop do mednarodnih trgov kapitala in izkoristiti ugodne tržne pogoje za izdajo obveznice.

Iz največje slovenske banke so sporočili, da je bilo zanimanje za obveznico precejšnje, interes za nakup pa je izkazalo več kot 40 dobro poučenih vlagateljev.

Največ, 69 odstotkov, obveznic so kupili upravljavci premoženja, preostalo pa pokojninski skladi, zavarovalnice, banke in drugi investitorji. Največ vlagateljev, 77 odstotkov, prihaja iz Velike Britanije, sledijo pa Italija (osem odstotkov), Slovenija (pet odstotkov) in Nizozemska (štirje odstotki). Iz ostalih držav je prišlo šest odstotkov vlagateljev.

NLB bo prihodke iz obveznic uporabila za splošne potrebe financiranja, razpršitev virov financiranja in zamenjavo nekaterih dražjih virov financiranja.

Obveznica, ki sta ji bonitetni agenciji Fitch in Standard & Poors dodelili oceno BB- in zapade 3. julija 2017, je bila sprejeta v trgovanje na organizirani trg Luksemburške borze.