Po Heliosu in Fotoni je novega večinskega lastnika včeraj dobila tudi šempetrska Letrika. Nemški koncern Mahne Group je po več mesecih pogajanj premagal idrijski Kolektor Group in včeraj s konzorcijem največjih lastnikov Letrike s Slovenskim državnim holdingom, Modro zavarovalnico in NLB na čelu podpisal pogodbo za nakup večinskega, 54-odstotnega deleža Letrike.

Še pred nekaj dnevi je Kolektor Group veljal za favorita za prevzem Letrike, vendar so Nemci v zadnjem krogu pogajanj krepko zvišali svojo ponudbo. Za delnico Letrike so namreč ponudili kar 67,1 evra, kar je tudi najvišja vrednost, ki jo je delnica Letrike kadar koli dosegla na borzi, in po neuradnih informacijah dobro desetino več, kot je za njo ponudil Kolektor Group. Samo Slovenski državni holding in Modra zavarovalnica bosta za svoj 21-odstotni delež iztržila 23 milijonov evrov, prevzem celotne družbe pa bi Nemce stal kar 108 milijonov evrov. Mahle Group bo moral zdaj dobiti tudi soglasje varuhov konkurence, nato pa bodo morali objaviti javno prevzemno ponudbo in možnost izstopa iz lastništva ponuditi tudi preostalim 1170 malim delničarjem. »Mahle Group v Letriki poznamo, saj z njimi že sedaj sodelujemo na več projektih,« je bil včeraj zadovoljen predsednik uprave Letrike Edvin Sever, ki se bo moral zdaj z novim lastnikom dogovoriti tudi o prihodnji strategiji in razvoju Letrike.

Kolektor: Odločitev bomo sprejeli prihodnji teden

»Letriko je dobil kupec, ki je ponudil najvišjo ceno,« so bili včeraj kratki v Kolektorju pod vodstvom Stojana Petriča. Kot so še dodali, se bodo v prihodnjem tednu odločili, ali bodo svoj delež prodali ali pa lastništvo povečali na 25,1 odstotka. V zadnjih dneh je sicer Kolektor Group ponovno začel kupovati delnice Letrike, pri čemer je manjši paket delnic kupil tudi od za zdaj še neznanih investitorjev, ki se skrivajo za fiduciarnimi računi celovške zveze bank in liechtensteinske Bank Alpinum.

Če bi se v Kolektorju odločili za prodajo svojega deleža Nemcem, bi bili brez dvoma največji zaslužkar privatizacije šempetrske družbe. Konec leta 2012 je namreč Kolektor Group za 16-odstotni delež Letrike Hypo banki plačal vsega štiri milijona evrov oziroma 15 evrov za delnico, skupno pa ga je nakup 17,2-odstotnega paketa delnic stal manj kot 4,5 milijona evrov. Sodeč po ceni, ki so jo Nemci plačali za Letriko, bi torej Kolektor Group za svoj delež lahko iztržil 18,5 milijona evrov in pri tem ustvaril 14 milijonov evrov dobička. Visoke dobičke si lahko obetajo tudi nekateri vlagatelji, ki so delnice kupovali v zadnjih mesecih. Med kupci delnic Letrike je bilo letos opaziti zlasti lastnika borznoposredniške družbe Ilirika Igorja Štembergerja, podjetnika Gorazda Ranta, nemško družbo AFIT, ki jo vodi portoroški podjetnik Andrej Bizjak... Od začetka letošnjega leta se je delnica Letrike na borzi podražila za 86 odstotkov, v zadnjem letu dni pa za rekordnih 210 odstotkov.

Za nakup zgolj nekajmesečni dobiček

Prevzem Letrike za Nemce ne bi smel predstavljati večjih težav. Lani je namreč Mahle Group samo za raziskave in razvoj namenil kar 336 milijonov evrov, kar je tretjino več, kot so znašali skupni prihodki šempetrske skupine. Mahle Group je lani sicer prihodke uspel povečati za 13 odstotkov, na 6,9 milijarde evrov, medtem ko se je dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) zvišal na 771 milijonov evrov, čisti dobiček pa na 236 milijonov evrov.

Letos se bodo prihodki nemške skupine predvidoma zvišali še za nekaj več kot tri milijarde evrov in presegli deset milijard evrov, saj so konec lanskega leta prevzeli tudi nemškega proizvajalca klimatskih naprav Behr (danes Mahle Behr). Mahle Group, ki tesno poslovno sodeluje tudi z nemško korporacijo Bosch, polovico prihodkov ustvari v Evropi, po 20 odstotkov v severni Ameriki in Aziji, preostalo desetino pa v severni Afriki. Nemška skupina ima sodeč po podatkih na svoji spletni strani 140 proizvodnih lokacij po vsem svetu, skupno pa zaposluje 64.300 ljudi.

Nemci z Letriko do donosnih trgov

Čeprav Letrika in Mahle Group delujeta na istem trgu, si po neuradnih informacijah njuni proizvodi in rešitve ne konkurirajo, temveč se dopolnjujejo. Z nakupom Letrike si je nemški koncern odprl pot zlasti do donosnega trga kmetijske in gradbene mehanizacije, ki se jima v prihodnjih letih obeta nadpovprečna rast. Za trg gradbene mehanizacije se namreč v prihodnjih letih napoveduje okoli 8-odstotna letna rast, rast povpraševanja na Kitajskem pa se ocenjuje na okoli 11 odstotkov. Na drugi strani je bil trg kmetijske mehanizacije eden izmed prvih, ki se mu je uspelo izviti iz recesije, saj se je samo v zadnjih treh letih skupno število prodanih strojev povečalo za tretjino, na 1,7 milijona, v prihodnjih treh letih pa naj bi se zvišalo še za dodatnih 30 odstotkov.