Predsednik stranke Verjamem dr. Igor Šoltes, ki je kot predsednik računskega sodišča živel v občinskem stanovanju v Ljubljani, je v tem času s soprogo Katarino Kresal Šoltes kupil stanovanje v Piranu. Kot je včeraj objavil Požareport, sta apartma v neposredni bližini Tartinijevega trga kupila leta 2005, zanimivo pa je, da je bilo lastništvo v zemljiško knjigo očitno vpisano šele leta 2013. Zakaj, nam novopečeni evropski poslanec in kandidat za poslanca državnega zbora včeraj ni pojasnil. Gre sicer za manjše stanovanje, katerega trenutno vrednost geodetska uprava ocenjuje na nekaj več kot 50 tisoč evrov. Zakonca sta ga kupila od zdaj že propadlega podjetja RTT Remont turbin in trgovina, katerega direktor je bil Dragan Banda.

»Neprimerno za družino«

Na vprašanje, zakaj denarja takrat raje ni vložil v nakup primernega stanovanja v Ljubljani, kamor bi se preselil iz občinskega, je Šoltes skopo odgovoril: »Omenjeno stanovanje v Piranu je veliko malo več kot 24 kvadratnih metrov in ni primerno za bivanje družine.« S tem je očitno želel zavrniti domneve, da bi mu ljubljanski stanovanjski sklad zaradi lastništva nepremičnine lahko iz krivdnih razlogov odpovedal najemno pogodbo. To res ne drži, in sicer iz dveh razlogov. V skladu z že pregovorno pomanjkljivo stanovanjsko zakonodajo je lastništvo druge nepremičnine razlog za odpoved samo v primeru neprofitnih stanovanj, Šoltes pa je živel v profitnem, kar pomeni, da je plačeval za 25 odstotkov višjo najemnino od neprofitne. Poleg tega drži tudi njegov argument, da piransko stanovanje po kriterijih, ki jih pri odpovedih upošteva ljubljanski stanovanjski sklad, ni primerno za bivanje družine, saj je premajhno. Vendar se ob takšnem nakupu postavlja vprašanje etičnosti. Šoltes je namreč pred časom dejal, da si ni mogel privoščiti nakupa drugega primernega stanovanja, saj »sami veste, kakšne so bile takrat plače in kakšne tržne cene stanovanj«. Preselil se je šele leta 2009, ko je kupil novo, približno 100 kvadratnih metrov veliko stanovanje na Viški cesti v Ljubljani.

Pogodba še vedno skrivnost

Šoltesa smo v minulih tednih še večkrat prosili za kopijo najemne pogodbe, na podlagi katere se je kot uslužbenec takratne občine Ljubljana Šiška leta 1993 vselil v občinsko stanovanje, a neuspešno. V njegovem štabu so zapisali, da pogodbo (ki bi sicer potrdila ali ovrgla sum njegove zlorabe položaja) lahko dobimo na ljubljanskem stanovanjskem skladu, kjer pa evidence niso optimalno urejene. Prav tako smo večkrat prosili za podatke o omenjenem piranskem stanovanju in novogradnji na Viški cesti, a neuspešno. »Ker gre za premoženje, ki ni v izključni lasti dr. Igorja Šoltesa, podrobnejših informacij o pogodbenih vsebinah, osebnih podatkih družinskih članov in drugih podatkih, ki niso informacije javnega značaja, ne nameravamo javno objavljati,« so nam odgovorili iz njegove službe za stike z javnostmi.