Kot je zatrdil generalpolkovnik Kasem Ata, imajo iraške sile znova popoln nadzor nad rafinerijo, ki se nahaja 200 kilometrov severno od Bagdada. Po podatkih vojske je bilo v spopadih v sredo in ponoči ubitih 40 napadalcev.

Sunitski skrajneži zavzeli dobršen del severa države

Skoraj 15.000 delavcev, zaposlenih v rafineriji, in okoli 100 tujih strokovnjakov so iz obrata evakuirali že v torek pred začetkom napada. Preostalih 250 do 300 delavcev je rafinerijo zapustilo danes zjutraj po dogovoru z lokalnimi plemenskimi voditelji.

Sunitski skrajneži so v bliskoviti ofenzivi, ki so jo začeli minuli teden, zavzeli dobršen del severa Iraka, njihov cilj pa je priti do Bagdada. Iraška vlada je za pomoč v boju proti njim v obliki letalskih napadov zaprosila tudi ZDA, a ameriški predsednik Barack Obama o prošnji še vedno razmišlja.

Iraški premier Nuri al Maliki je danes odredil vpoklic rezervnih častnikov, ki trenutno niso na dolžnosti. Njegov ukaz velja za častnike vseh činov, za kolikšno število gre, pa za zdaj ni znano. Častniki se bodo morali zglasiti na dolžnosti za tri mesece, tisti, ki niso sposobni za vojaško službo, pa bodo upokojeni, je odredil premier.

Potapljanje v sektaško vojno

General David Petraeus, ki je poveljeval ameriški vojski v Iraku, je odsvetoval posredovanje. Bivši direktor obveščevalne službe Cia je Washington posvaril, da bi ZDA lahko postale »zračne sile šiitskih milic«, če bi pristale na prošnjo šiitskega premiera Nurija al Malikija. Poudaril je, da mora Bagdad korenito spremeniti svojo politiko, da bo odražala večversko in večetnično sestavo Iraka, šele nato pa naj ZDA razmislijo o morebitnem posredovanju.

Turški premier Recep Tayyip Erdogan pa je danes opozoril, da se Irak znova potaplja v sektaško vojno med suniti in šiiti. Pred odhodom na obisk v Avstrijo je obsodil sektaški fanatizem v sosednji državi, kjer je po njegovih besedah izbruhnila vojna med sektami.

Organizacija islamskega sodelovanja (OIC) se je medtem zavzela za enotnost v boju proti sektaški politiki. Države članice OIC, ki predstavlja 1,5 milijarde muslimanov po svetu, so na srečanju v savdski Džedi poudarile, da se bodo skupaj borile proti sektaškim, verskim in izključevalnim politikam, ki so vodile do vstaj v nekaterih državah ter ogrozile varnost in stabilnost. OIC v izjavi Iraka ne omenja poimensko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.