Evropska komisija je novembra lani objavila smernice za znižanje porabe plastičnih vrečk, ki so tanjše od 50 mikronov. Praviloma so namenjene enkratni uporabi in v velikih količinah zaključijo med odpadki. V Bruslju so navedli ukrepe, ki bi jih lahko uveljavile države članice za rešitev tega problema, med drugim tudi prepoved uporabe tankih plastičnih vrečk, piše časnik.

Dodaja, da je bila večina držav zadržana do prvih smernic Evropske komisije, med njimi tudi Hrvaška, ki je potem oblikovala svoj predlog. Podpirajo smernice, a kot izjemo želijo določiti vrečke, ki so tanjše od 20 mikronov in tiste nad 35 mikronov. Kot so pojasnili, se vrečke do 20 mikronov najbolj pogosto uporabljajo za zavijanje nepakiranih živil, medtem ko je vrečke nad 35 mikronov možno uporabiti večkrat.

Predlog je namenjen predvsem zaščiti hrvaške proizvodnje plastičnih vrečk in surovin za njihovo proizvodnjo. Na Hrvaškem 87 podjetij proizvaja plastične vrečke, več kot 60 odstotkov izdelkov pa izvažajo, predvsem v Nemčijo in skandinavske države, kažejo podatki hrvaške gospodarske zbornice.

Reški časnik še navaja, da Slovenija podpira prizadevanja Hrvaške ter da Zagreb nadaljuje lobiranje za svoje interese, ker razprava v Evropski komisiji o smernicah ni še končana.