Na Irskem so v domovih za neporočene matere, ki jih je vodila Cerkev, soglasje zanje pa izdala država, vse do 60. let minulega stoletja prebivale neporočene, noseče ženske. Kot je dejal irski minister za otroke in mladino Charlie Flanagan, je "bistvenega pomena", da odkrijejo dejstva o teh domovih.

"Vlada se je odločila ustanoviti preiskovalno komisijo z vsemi zakonskimi pooblastili, ki bo preiskala vse, kar se nanaša na te domove," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v torek dejal Flanagan.

Preiskava se bo med drugim osredotočila na veliko smrtnost v teh domovih, ki je bila bistveno večja od običajne, na običaje pokopa ter tudi na postopke posvojitev in cepljenja otrok. Prav posvojitve so ena od spornih zadev v teh domovih, saj so številne matere prisili, da so se odpovedale svojim otrokom. Številne otroke so nato dali v rejo ali pa v posvojitev v tujino.

Škofovska konferenca pozdravila preiskavo

Vlada se je za omenjeni korak odločila, ko so z novimi raziskavami ugotovili,da je v enem od teh domov v Tuamu v grofiji Galway med letoma 1925 in 1961 umrlo 796 otrok, od novorojenčkov do devetletnikov.

Zgodovinarka Catherine Corless je pojasnila, da mrliški listi kažejo, da so otroci umrli zaradi podhranjenosti ter nalezljivih bolezni, kot sta tuberkuloza in ošpice. Dokumenti o pogrebih otrok ne obstajajo, zaradi česar mnogi domnevajo, da je zapuščena greznica, ki so jo odkrili leta 1975 v bližini doma, zadnje počivališče otrok.

Irska škofovska konferenca je že pozdravila napoved preiskave in pozvala cerkvene oblasti, naj pomagajo pri preiskavi.

V 20. stoletju so na Irskem, kjer je za konservativno katoliško srenjo nosečnost neporočenih žensk veljala za veliko sramoto, več tisoč neporočenih nosečih žensk pošiljali v tovrstne domove.

Premier je v parlamentu ob napovedi preiskave dejal, da je bil odnos do teh žensk v tistem času "ostuden", otroci teh mater pa da so bili označeni za "manjvredno podvrsto".