Od leta 2008 pa vse do konca minulega leta so denar za nakup zdravil proti parazitski bolezni varozi zagotovili na ministrstvu za kmetijstvo in okolje ter zdravila čebelarjem razdelili brezplačno. S programom, ki so ga izvajali na Nacionalnem veterinarskem inštitutu ljubljanske veterinarske fakultete, so želeli doseči učinkovito zdravljenje čebel ter zajeziti rabo neregistriranih zdravil za zdravljenje varoze, po katerih so posegali nekateri čebelarji ter s tem ogrožali tudi zdravje ljudi. Vendar od letos nakupa zdravil za množično zdravljenje čebel proti parazitu varoja na ministrstvu ne bodo več financirali, strošek bodo morali kriti čebelarji sami.

Fakulteta bo založila 125.000 evrov

Kljub temu da namenskih sredstev iz proračuna letos za to niso prejeli, pa so se na ljubljanski veterinarski fakulteti odločili, da z lastnimi sredstvi izvedejo javno naročilo za nakup zdravil, ki jih je treba kupiti na evropskem trgu, saj slovenskih proizvajalcev ni. »Ker je do sedaj vse financiralo ministrstvo, se v čebelarski dejavnosti trg ni oblikoval. Gre za kampanjsko zdravljenje, ko je treba naenkrat naročiti večjo količino zdravil, zato je trg še nezaupljiv. A upamo, da se bo v prihodnje vzpostavil tudi pri nas in bodo čebelarji zdravila lahko kupovali na primer z 'recepti', ki jih bodo dobili pri veterinarjih,« je dekan fakultete Andrej Kirbiš komentiral zaplet, ki je Čebelarsko zvezo Slovenije v ponedeljek spodbudil, da so se po pomoč obrnili tudi k predsedniku republike in predsednici vlade.

Na fakulteti bodo tako namenili 125.000 evrov za nakup zdravil proti varozi. »Seveda pa pričakujemo, da bodo čebelarji držali obljubo in bodo ta zdravila tudi zares kupili ter nam vložena sredstva s tem povrnili. V nasprotnem primeru bo delovanje fakultete ogroženo,« je bil jasen Kirbiš.

Na javni razpis so včeraj že prispele tri ponudbe, predvidoma danes pa bodo o njih odločali. »Čeprav smo s časom precej na tesnem, upamo, da pri javnem razpisu ne bo zapletov in bodo zdravila čebelarji lahko dobili do prvega julija. Predvidevamo, da bodo na voljo tudi za tiste čebelarje, ki zdravil niso predhodno naročili pri čebelarski zvezi,« je optimističen predstojnik Nacionalnega veterinarskega inštituta Tadej Malovrh. »Zavedamo se, da so roki, ki jih lovimo, pri tovrstnem zdravljenju še posebej pomembni. Letos je sicer kazalo dobro, a je minulo močno deževje na čebele slabo vplivalo in številne čebelje družine so že oslabljene zaradi parazitov. Če bo vreme ugodno, še imamo čas,« je zagotovil Malovrh.

Zdravila za akutno zdravljenje so

A škoda je, opozarjajo čebelarji, že precejšnja, saj so s parazitom varoja obremenjene številne čebelje družine po vsej Sloveniji. »Za obstoječe probleme smo vedeli že kar nekaj časa. Vendar v zvezi ne moremo trgovati z zdravili, teh pooblastil nimamo,« je pojasnil Anton Tomec s Čebelarske zveze Slovenije.

Tadej Malovrh je strokovno razložil še, da je največji problem, če se zamudi pravočasno zdravljenje proti varozi, da je treba potem poseči po akutnem zdravljenju čebel. »V tem primeru, pa je ves med, ki ga potem čebelarji od čebel dobijo, treba zavreči, saj so v njem lahko sledi zdravila,« je bil jasen Malovrh.