Stebla rabarbare narežemo denimo v kompote, pite, sirupe, marmelade, torte, narastke, zavitke in podobno, poleg tega lahko z rabarbaro v jedeh uspešno nadomestimo brusnice. Paziti moramo le, da steblom, ki jih uživamo do junija, popolnoma odstranimo liste, ki niso užitni, saj vsebujejo preveč oksalne kisline, ki škodi ledvicam. Od junija naprej podobno velja tudi za stebla, zato se jim v poletnih mesecih izogibajmo. V vsakem primeru stebla pred pripravo raje olupimo, saj se škodljiva kislina skriva tudi v olupu, ki je poleg tega še nitast kot pri postaranih špargljih. Ko smo za našteto poskrbeli, lahko to brezplačno zelenjavo uporabimo kot sadje. Denimo na rahlo spečemo pito iz krhkega testa, jo nadevamo s smetano, ki ji primešamo rumenjak, vaniljo in sladkor, še malo popečemo, na vrh nadevamo sladkane koščke rabarbare in spet postavimo v pečico ter spečemo do konca. Olupljena in narezana stebla lahko nadevamo po vlečenem testu, posujemo s cimetom, sladkorjem, pokapamo z limonovim sokom in stopljenim maslom ter zvijemo in spečemo slasten zavitek. Lahko jih eno uro mariniramo v vrelem sladkanem vinu z vaniljo, odcedimo, primešamo mlete mandlje in pražene pinjole ter s tem nadevamo listnato testo in spečemo. Zanimiv je recept z jajci. Koščke rabarbare v pečici popečemo na maslu ter ohlajeno zmešamo z zmečkanimi jagodami in rumenjaki. Zmes nadevamo v skodelice in za deset minut postavimo v segreto pečico, nato pa na vrh nadevamo sladkan sneg iz beljakov in vse skupaj spet postavimo v pečico, da sneg dobi skorjico. Postrežemo še toplo. Če ni druge ideje, pa si pomagajmo z naslednjima receptoma.

Češnjev zavitek z rabarbaro

Za nadev potrebujemo 1,3 kg češenj, 200g rabarbare, 150g sladkorja, 70 g mletih orehov ali mandeljnov, 1,2dl kisle smetane, 1 jajce, lupino ekološko pridelane limone, mlete klinčke, maslo. Za vlečeno testo še 250 g mehke moke, 1 beljak (preostali rumenjak lahko damo v nadev), 1 žlico olivnega olja, 1 dl vode, morsko sol. Za boljši vtis še 50 g masla in sladkor v prahu.

Moko presejemo v skledo in na sredini naredimo jamico, v katero damo beljak in olje. Dodamo ščepec soli in postopoma prilivamo mlačno vodo ter umesimo gladko testo. Ko je slednje primerno gosto, ga oblikujemo v hlebček, premažemo z oljem, ovijemo v prozorno folijo in mu pustimo najmanj eno uro počivati. Medtem operemo in razkoščičimo češnje ter olupimo in narežemo rabarbaro. V skodelici gladko zmešamo kislo smetano in jajce. Lupino limone drobno naribamo ter zmešamo s klinčki. Pekač namažemo z maslom. Spočito testo pomokamo in razvaljamo na približno polmetrski krog ter ga namažemo z oljem. Preložimo ga na pomokan prt in s pomočjo hrbtne strani dlani čim tanjše razvlečemo. V ponvi na maslu na hitro prepražimo orehe. Pečico segrejemo na 180° C, medtem pa razvlečeno testo potresemo s praženimi orehi. Nato do slabe polovice testa razdelimo češnje z rabarbaro in jih potresemo s sladkorjem ter mešanico lupine limone in klinčkov. Vse skupaj pokapljamo še z mešanico smetane in jajca ter s pomočjo prta začnemo zavijati na nadevani strani. Zavitek položimo v pekač, premažemo s stopljenim maslom in damo za slabe pol ure v segreto pečico. Še nekoliko toplega narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu ter ponudimo.

Mlečni riž s pečeno rabarbaro

Potrebujemo 500 g stebel rabarbare, 125g rjavega trsnega sladkorja ali sladkorja v prahu. Za mlečni riž še 1 l mleka, 180 g okroglozrnatega riža za domače jedi, 75g rjavega trsnega sladkorja (ali navadnega sladkorja, a na račun okusa), 3 rumenjake (po želji), 1 vaniljev strok.

Pečico segrejemo na 180 stopinj, rabarbaro očistimo in ji popolnoma odstranimo liste, stebla narežemo na koščke, ki jih stresemo v skledo ter dobro zmešamo s sladkorjem. V pekač, po želji obložen s papirjem za peko, stresemo posladkano rabarbaro z vsem sladkorjem. Lepo razporedimo, pokrijemo z aluminijevo folijo in za 40 minut potisnemo v segreto pečico, da se rabarbara zmehča. Medtem vaniljev strok vzdolžno razpolovimo in izpraskamo stržen. V posodi pristavimo mleko s sladkorjem, vaniljevim strokom in strženom in pustimo, da počasi zavre. Riž pod tekočo hladno vodo dobro operemo, odcedimo in ga stresemo v vrelo mleko. Med občasnim mešanjem ga počasi kuhamo, da se zmehča. Pečeno rabarbaro vzamemo iz pečice in jo ohladimo v sirupu, ki je nastal. Rižu počasi, drugega za drugim, vmešamo rumenjake (po želji), odstavimo in pustimo stati pet minut. Iz riža odstranimo vaniljev strok, ga razdelimo v skodelice, obložimo s pečeno rabarbaro in sirupom ter postrežemo kot sladico.

Zoran Triglav (Foto: Luka Cjuha)