Kovač meni, da napovedi Evropske komisije in Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) "zelo realne" ter da se lahko ob dodatnih pozitivnih trendih v svetovnem okolju zgodi, da bo rast še nekoliko višja od trenutno napovedane. Tudi zaupanje potrošnikov se bo slej ko prej popravilo, prav tako pa bomo zabeležili tudi postopno zmanjševanje brezposelnosti, je optimističen.

Glavna grožnja tem pozitivnim trendom pa je po njegovem mnenju trenutna politična nestabilnost, "ko je celotna država talka dveh ljudi". "Slovenija mora za vsako ceno takoj nadaljevati z začeto privatizacijo, razdolževanjem podjetij in izvedbo vseh ostalih strukturnih reform - na trgu dela ter zdravstvene in pokojninske reforme - ter z nenehnim zmanjševanjem transakcijskih stroškov," poudarja Kovač.

Polanec meni, da so bolj optimistična pričakovanja glede izvoza in zunanje trgovine nasploh upravičena. Glede domačega povpraševanja pa meni, da bo zaradi nadaljnjega povečevanja davkov in zniževanja državnih izdatkov prišlo do poslabšanja razmer.

Polanec: Posledice za rebalans proračuna in odločitve glede reform in privatizacije

Politično dogajanje bo imelo vpliv na sprejemanje rebalansa proračuna in na pomembne odločitve glede privatizacije in strukturnih reform, ocenjuje Polanec. Glede reševanja prezadolženih podjetij pravi, da bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) primere reševala neodvisno od države, da pa bo za podjetja, ki v takšno obliko reševanja niso vključena, prihajalo do težav.

Evropska komisija je v ponedeljek objavila novo napoved, po kateri naj bi Slovenija letos beležila 0,8-odstotno, prihodnje leto pa 1,4-odstotno gospodarsko rast. S tem je izboljšala napoved iz februarja, ko je Sloveniji za letos napovedala 0,1-odstotno skrčenje bruto domačega proizvoda (BDP).

Komisija je opozorila, da lahko ima politična negotovost negativne učinke na razdolževanje podjetij in proces privatizacije. Okrevanje slovenskega gospodarstva se bo sicer po napovedih komisije v tem letu še utrdilo, ob izboljšanem zaupanju potrošnikov in v poslovnem okolju. Ključna gonilna sila bosta krepitev naložb s projekti, financiranimi z evropskimi sredstvi, in neto izvoz.

OECD za prestrukturiranje in privatizacijo

OECD je v danes objavljeni posodobljeni gospodarski napovedi Sloveniji za letos napovedal 0,3-odstotno rast BDP, prihodnje leto pa naj bi se rast pospešila na 1,2 odstotka.

OECD ocenjuje, da bo močnejše zunanje povpraševanje spodbudilo izvoz. Še vedno prisotna šibkost v bančnem sektorju in nujno razdolževanje podjetij bosta negativno vplivala na investicije, nadaljevanje fiskalne konsolidacije pa bo še naprej dušilo potrošnjo, meni OECD.

V organizaciji opozarjajo na nujnost prestrukturiranja prezadolženega gospodarstva in privatizacijo. Kmalu bo potrebna nova pokojninska reforma, država bi lahko več storila tudi na trgu dela, kjer bi lahko še dodatno zmanjšala dualnost, menijo v OECD.