Javnomnenjska raziskava Pew Research centra in revije Smithsonian Magazine je pokazala, da moderna tehnologija 59 odstotkom vprašanih Američanov pomeni nekaj pozitivnega. Raziskovalci so se osredotočili na veliko različnih področji: od izumov v bližnji prihodnosti, kot na primer v robotiki, do tistih, ki so stvar bolj oddaljene prihodnosti, kot na primer teleportacija in selitev na druge planete. Vprašali pa so jih tudi o odnosu do nekaterih novosti, ki bi lahko postale stalnica njihovih življenj v bližnji prihodnosti.

Vremena nam nikoli ne bo uspelo nadzorovati

Osem izmed desetih vprašanih (81 odstotkov) pričakuje, da bodo v prihodnjih petdesetih letih človeške organe lahko vzgojili v laboratoriju. Računalniška tehnologija naj bi se v prihodnjih desetletjih po mnenju vprašanih tako izpopolnila, da je 51 odstotkov Američanov prepričanih, da ne bo mogoče več ločiti računalniške umetniške slike od tiste, ki jo bo ustvaril nek slikar. Kljub temu pa so vprašani izpostavili, da vidijo omejitve, do katerih bo prišla znanost. V teleportacijo v prihodnjih 50 letih verjame samo 39 odstotkov vprašanih, 33 odstotkov pa je prepričanih, da bomo že pakirali kovčke za selitev v vesolje ali na druge planete. Z obvladovanjem okolja tehnologija ne bo imela veliko uspeha, saj jih samo 19 odstotkov verjame, da bodo ljudje lahko nadzorovali vreme.

Kljub prepričanosti v velike dosežke na področju znanosti, Američane določene zadeve v bližnji prihodnosti zelo skrbijo. Na primer:

- 66 odstotkov vprašanih je možnost, da bi starši lahko zahtevali spremembo genskega materiala svojih otrok, da bi bili ti pametnejši in bolj zdravi, ocenilo kot slabo;

- 65 odstotkom ni bila všeč ideja, da bi za starejše in onemogle ljudi skrbeli roboti, podobni ljudem;

- 63 odstotkov je negativno ocenilo možnost, da bi zasebna in komercialna robotska letala preletavala nebo nad ZDA;

- 53 odstotkov Američanov je bilo še odločenih, da bi bilo življenje slabše, če bi ljudje imeli vsadke ali nosili naprave, ki bi jim neprestano izpisovale informacije o svetu okoli njih. Predvsem ženske se bojijo prihodnosti, kjer bodo vladale omenjene naprave.

Ne bi imeli vsadkov, ki bi izboljšali njihov spomin

Precej neodločeni pa so bili pri vprašanjih o preizkušanju določenih novih produktov. Avtomobil brez voznika bi tako preizkusilo samo 48 odstotkov vprašanih, 50 odstotkov bi jih raje vozili sami. Velika večina Američanov pa je bila proti možganskim vsadkom, ki bi izboljšali spomin oziroma povečali možganske zmožnosti. Za takšen vsadek bi se jih odločilo samo 26 odstotkov, medtem ko jih 72 odstotkov o tem ne bi niti razmišljalo. Prav tako bi se jih zelo malo odločilo za zrezek iz laboratorija – naročilo bi ga samo 20 odstotkov vprašanjih.

Pri vprašanju, katere izume v daljni prihodnosti bi si želeli, so Američani izpostavili tri:

1) izboljšanje osebnega prevoza z letečimi avtomobili, kolesi ali celo letečimi krožniki;

2) potovanje skozi čas;

3) in napredek v zdravstvu, ki bi močno podaljšal življenjsko dobo ali vsaj ozdravil hude bolezni.

Veliko jih je zadovoljnih s sodobnimi izumi, 11 odstotkov pa je celo takih, ki novih izumov sploh ne potrebujejo.