Tožba se po navedbah Telekoma Slovenije nanaša na vloženo kazensko ovadbo zoper družbo Akton, ki je bila v predkazenskem postopku osumljena storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije. Pristojni državni tožilec je na podlagi prejetega poročila Nacionalnega preiskovalnega urada zadevo zaključil.

V Telekomu Slovenije pravijo, da bodo v postopku dokazali, da je tožbeni zahtevek v celoti neutemeljen.

Akton je vložitev tožbe zaradi kazenske ovadbe napovedal oktobra lani. Takrat je navedel, da je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) marca 2011 izvajal hišno preiskavo v Aktonu na podlagi kazenske ovadbe, ki jo je na generalno policijsko upravo vložil Telekom Slovenije dober mesec dni prej.

Iz kazenske ovadbe, ki so jo sestavili na Telekomu v času predsednika uprave Ivice Kranjčevića, je izhajalo, da je obstajal utemeljen sum, da je Akton storil kaznivo dejanje goljufije. Posledično naj bi Telekomu in končnim uporabnikom dnevno nastajala izredno visoka in nenadomestljiva škoda, nadaljnje zlorabe pa bi lahko v zelo kratkem času ogrozile celotno investicijo družbe Telekom Slovenije na Kosovu, ki je do tistega obdobja stala 248 milijonov evrov. Telekom naj bi v ovadbi tudi navajal, da je hitro postopanje organov pregona v tem primeru nujno.

Tožilstvo je nato leta 2013 na podlagi poročila NPU zaključilo primer, ker ni našlo nič spornega, kar bi kakorkoli obremenjevalo Akton in vodstvo družbe, so oktobra navedli v Aktonu.

Trdili so, da iz dokumentacije tožilstva izhaja, da Telekom Slovenije ne le da ni imel osnove za vložitev kazenske ovadbe, pač pa da je v predkazenskem postopku navajal neresnična dejstva. Poleg tega naj bi neresnice kot dejstva predstavljal tudi nekaterim mednarodnim poslovnim partnerjem družbe Akton, ki so na ta način z njo prenehali poslovno sodelovati oziroma poslovno sodelovanje z njo močno omejili. V Aktonu so prepričani, da je bila ovadba namenjena škodovanju njegovih poslovnih interesov, diskreditaciji vodstva in oslabitvi njegovega položaja v mednarodnem okolju.

Akton v ločenem primeru toži Telekom za odškodnino tudi zaradi domnevnega zaračunavanja previsokih cen, in sicer je odškodninski zahtevek sprva znašal 1,5 milijona evrov, nato pa ga je zvišal na 2,6 milijona evrov. Ta spor sega v leto 2009, ko je Akton vložil odškodninsko tožbo zoper Telekom oziroma nekdanji Mobitel, ker naj bi mu ta zaračunaval previsoke cene za zaključevanje klicev v Mobitelovo omrežje in s tem kršil pogodbo o medomrežnem povezovanju.