Zgolj vprašanje dneva je bilo, kdaj bo na vzhodu Ukrajine spregovorilo orožje. Več kot teden dni trajajoče obleganje in zasedba državnih ustanov, policijskih postaj, skladišč z orožjem in celo varnostnih centrov v mestih Doneck, Slavjansk, Lugansk in Harkov zagovornikov odcepitve vzhodne Ukrajine, so oblasti v Kijevu tolerirale v želji, da s posredovanjem policijskih sil ne bi izzivale Moskve. Kremlju, kot je to pokazal Krim, kljub zagotovilom, da se ne bo vmešaval, pač ni verjeti.

Toda razmere so se iz dneva v dan slabšale, oblasti v Kijevu so obvladovale vse manj mest in ozemlja na vzhodu države in so se odločile s posegom varnostnih sil zagotoviti, da bodo ponovno zavihrale ukrajinske zastave. Posebne enote ukrajinske policije so v noči na nedeljo pričele akcijo »osvobajanja mesta Slavjansk od teroristov«. V mestu, ki šteje okrog 100 tisoč prebivalcev, so se vneli spopadi, največ okrog poslopja policije v središču mesta, ki ga zasedajo dobro oboroženi uniformiranci brez oznak. V spopadih je po besedah ukrajinskega notranjega ministra Arsena Avakova bil ubit pripadnik ukrajinskih posebnih enot, pet pa jih je bilo ranjenih, a o žrtvah poročajo tudi na drugi strani.

Lavrov pravi, da je Kijev nesposoben

Spopadi so potekali tudi v nekaterih ulicah Slavjanska in na vpadnicah v mesto, kjer so proruske skupine postavljale barikade in zažigale pnevmatike. V mestu, ki je polno dima in ki ga preletavata dva vojaška helikopterja, po nekaterih poročilih, ki so si nasprotujoča, naj bi vladala panika, ljudje kupujejo živila in se oskrbujejo z vodo, toda okrog nekaterih javnih poslopij vztrajajo v živem ščitu pod rusko zastavo oziroma zastavo samorazglašene republike Doneck. O zasedbi policijskih postaj in državnih uradov poročajo tudi iz nekaterih manjših mest, kot so Lugansk, Kramatorsk in Drukovka, ne poročajo pa, da bi ukrajinske varnostne sile tudi tam poskušale pregnati oborožene skupine.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v pogovoru z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem sicer ponovil, da Rusija ne namerava posredovati v vzhodni Ukrajini, a je hkrati obtožil oblasti v Kijevu, da so nesposobne in da ne obvladujejo razmer v državi. Kerry, ki naj bi se z Lavrovom srečal v četrtek, je znova opozoril Kremelj, naj ne poslabša razmer z morebitnim vdorom vojske v Ukrajino.

Ostreje je razmere v vzhodni Ukrajini za televizijo ABC ocenila ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power. Napadi proruskih oboroženih skupin na poslopja policije in varnostnih služb v vzhodni Ukrajini imajo znamenja vpletenosti Moskve. Pri tem je zavrnila domneve, da za napadi stojijo lokalne skupine. V vseh krajih, kjer je prišlo do zavzetja poslopij, te oborožene skupine ravnajo enako, kar po njenem mnenja brez dvoma kaže na vpletenost Moskve, je dejala Powerjeva. Tudi generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je dejal, da ponoven pojav moških s posebnim ruskim orožjem in v uniformah brez oznak, ki so jih ruske sile nosile ob nezakonitem in nelegitimnem odvzemu Krima, pomeni resen razvoj dogodkov, zato je Rusijo pozval, naj ukrepa za umiritev razmer in umakne sile, vključno s posebnimi enotami, z območja okoli ukrajinske meje, ki štejejo okrog 40 tisoč vojakov.