Nelojalna konkurenca

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil predsednik KGZS Cvetko Zupančič, se registrirani predelovalci mesa na kmetijah držijo standardov in predpisov, soočajo pa se z nelojalno konkurenco - predelovalci, ki nimajo primernih usposabljanj in dokumentov.

"To je lažja pot, ampak je nelegalna," je poudaril. Po njegovem mnenju je treba stremeti k temu, da je vse po predpisih, pomembna je tudi sledljivost mesa. Če obstajajo predpisi, jih je namreč treba spoštovati, je dejal in dodal: "Za red je dolžna poskrbeti država."

Zupančič je opozoril tudi na pomembnost ozaveščanja potrošnikov. Tisti, ki kupujejo izdelke na sivem trgu, zelo veliko tvegajo, saj so živila brez znanega izvora. V prihodnosti si obeta poostreno kontrolo na tem področju, vsaj tako je namreč po njegovih besedah napovedala vlada.

Prodaja ''pod pultom''

Za predsednika Združenja predelovalcev mesa na kmetijah Franca Pribožiča je trenutno stanje, ko se pod pojmom "domača predelava" izdelki prodajajo pod "pultom, v parkih in na parkirnih mestih", meso za izdelke pa se velikokrat kupi kar v trgovini, nevzdržno.

"Vsak, ki se danes pojavlja na trgu, mora biti javno znan potrošnikom. S hrano se ni za igrati," je poudaril. Živila od neregistriranih predelovalcev so po njegovi oceni sicer med 20 in 30 odstotki cenejša.

Pribožič, ki je ocenil, da se nelegalna predelava in prodaja mesa povečuje s krizo, težko ocenjuje, kolikšen je obseg sivega trga na tem področju. A v vsaki vasi je najmanj ena predelava, če ne več, je opozoril in dodal, da so kazni za ilegalno predelavo in prodajo "mizerne".

To bi morala urediti država

Kot je poudaril prvi mož združenja, ki šteje okoli 70 članov, je "žalostno", da se morajo kmetje boriti za nekaj, kar bi morala urediti država.

Tisti, ki prodajajo mesne izdelke, morajo biti registrirani pri upravi za varno hrano, hkrati pa morajo imeti ustrezno registrirano dejavnost, večinoma je to dopolnilna dejavnost na kmetiji. Vsi izdelki morajo imeti tudi ustrezno deklaracijo.

Pribožič je ocenil še, da se kakovost domačih mesnih izdelkov povečuje, kar je dokazala tudi današnja razstava velikonočnih zajtrkov, ki jih bo pripravilo deset kmetij, članic združenja. S tem se je strinjala tudi Milena Skvarča z biotehniške fakultete, ki je bdela nad ocenjevanjem danes razstavljenih izdelkov.