Mariborski študentje, ki so si v okviru razpisa Po kreativni poti do praktičnega znanja priborili možnost pridobivanja praktičnih izkušenj v podjetjih, se s svojimi projekti osredotočajo predvsem na zdravje in staranje prebivalstva, je povedala dr. Karin Stana Kleinschek, prorektorica za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru. Študentje fakultete za zdravstvene vede so razvili vrsto modelov za spremljanje starejših, v sodelovanju s strojno fakulteto so pripravili podlage za izdelavo pripomočkov za paraplegike, na medicinski fakulteti pa so izdelali aplikacijo za spremljanje starostnih pojavov. »Problem naše družbe je predvsem staranje prebivalstva, zato smo se usmerili na interdisciplinarno raziskovanje na področju zdravja.«

Mostovi med znanostjo in podjetji

Priložnost za to, da svoje ideje in znanje dokažejo v podjetjih, je po besedah direktorja Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendije Franca Pristovška prek razpisa dobilo 1376 študentov. Skupna vrednost razpisa, na katerega so se z interdisciplinarnimi projekti prijavljale univerze in samostojni visokošolski zavodi, znaša pet milijonov evrov, razpis pa je sofinanciran tudi iz Evropskega socialnega sklada. Večina izbranih projektov ima sicer naravoslovne in tehnične temelje, a zaradi zahteve po interdisciplinarnosti se med njimi da najti tudi prvine humanistike, umetnosti in družboslovja. Tako so se na primer študentje na novogoriški univerzi z več vidikov poglobili tudi v ekološki turizem v Logarski dolini ter v vinarstvo in vinogradništvo v svojem okolju.

Študentje, ki bodo vključeni v prakso v podjetjih, bodo imeli po dva mentorja – enega z univerze in enega iz podjetja. Tako bodo postali most med znanostjo in gospodarstvom, kar je po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za izobraževanje Mirka Pečariča tudi cilj razpisa. V podjetjih bodo pridobili kompetence, znanja in veščine, ki jih na fakulteti ne morejo. Delo v konkretnih projektih v podjetjih pa jim bo prineslo izkušnje, zaradi katerih bodo zanimivejši za delodajalce in se bodo lažje vključevali na trg dela. Na drugi strani pa bo prek projektov podjetje (gospodarstvo) na podlagi rezultatov pridobilo idejne rešitve, izvedbene študije, analize, raziskave, ki lahko vodijo do novih izdelkov in storitev ali k uvajanju novih ali izboljšanih delovnih procesov in novih pristopov.

Povežite jih še z negospodarstvom

Predstavniki univerz so nad takšno možnostjo vključevanja študentov v prakso navdušeni. Rektor Univerze v Ljubljani dr. Ivan Svetlik pa ob tem opozarja, da bi podobno sodelovanje morali vzpostaviti tudi z negospodarskim sektorjem, saj bi tudi tovrstnim organizacijam kakovostne izkušnje študentov prišle prav, in obratno.

Študentje, ki si takšnih izkušenj želijo, bodo imeli novo priložnost septembra, ko bo po Pristovškovih besedah objavljen še drugi del razpisa v vrednosti 1,8 milijona evrov.