Skoraj dve leti po tistem, ko so kriminalisti pridržali nekdanjega predsednika uprave Nove KBM Matjaža Kovačiča, je preiskava bančnih poslov na Hrvaškem tik pred koncem. Medtem ko tamkajšnje slamnate osebe, ki so s posli med letoma 2006 in 2008 na račun banke ustvarile skoraj 30 milijonov evrov dobička, za seboj na veliko brišejo sledi, prihajajo na dan nekatere podrobnosti o preiskavi. V njej naj bi kriminalisti zasegli tudi elektronsko komunikacijo med Kovačičem in kabinetom nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše.

V Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so nam potrdili, da sestavljajo zaključni dokument o ugotovitvah predkazenskega postopka v NKBM, torej ovadbo. To bodo vložili v najkrajšem možnem času, ko bodo za to izpolnjeni vsi pogoji. Ali bo specializirano državno tožilstvo zahtevalo sodno preiskavo ali celo vložilo neposredno obtožnico, za zdaj ni znano. Pojasnilo nam je le, da je zadeva še v predkazenskem postopku, ki sicer v zadevi NKBM traja že dve leti. Kriminalisti so preiskovali dva sklopa kaznivih dejanj. Prvi se nanaša na zlorabo položaja in pravic pri 6,5-milijonskem posojilu nekdanjemu finančnemu holdingu Pom-Invest, ki ga je banka odobrila leta 2009. Drugi pa je povezan s financiranjem nepremičninskih podjetij na Hrvaškem.

Čeprav so kriminalisti Kovačiča in druge osumljence v hišnih preiskavah pridržali že avgusta 2012, so v NPU ves čas poudarjali, da gre za »izredno kompleksno preiskavo«, pri kateri »so morali preučiti ogromno število listin«. Pri tem naj bi zasegli tudi elektronska sporočila, ki jih je Kovačič pošiljal v Janšev kabinet. Po neuradnih informacijah naj bi prvi mož NKBM, ki je na ta položaj prišel leta 2005, torej v času kadrovskega cunamija prve Janševe vlade, v njih osebe iz kabineta – domnevno tudi neposredno Janšo – obveščal o določenih zadevah v banki.

Ali so bili med njimi tudi posli na Hrvaškem, uradno ni mogoče preveriti. Odvetnik Janeza Janše Franci Matoz, ki dela tudi za Novo KBM, nam je zatrdil, da prvak SDS v tem postopku ni bil vabljen na razgovor na NPU, prav tako ga ni med osumljenci.

Po neuradnih informacijah naj bi bila komunikacija med Matjažem Kovačičem in kabinetom Janeza Janše enosmerna. A spomniti velja, da je bil predsednik uprave NKBM prav v času poslov na Hrvaškem na velikem prepihu. Leta 2007 ga je skušal zamenjati takratni finančni minister, pokojni Andrej Bajuk, Kovačiča pa je na položaju obdržala prav podpora SDS. Kovačič je v zadnjih javnih nastopih večkrat poudaril, da »ne misli več molčati«. »Ko bo čas, bom razkril elektronska sporočila s povsem konkretnimi zahtevami, ki so mi jih pošiljali določeni vplivni ljudje,« je pred časom napovedal v pogovoru za Večer.

Ključno vprašanje v »operaciji Hrvaška« je, v kolikšni meri je preiskovalcem uspelo ugotoviti sledi za denarnimi tokovi iz spornih poslov. Ti so potekali po bolj ali manj istem vzorcu. V prvem koraku je podjetje, ki so ga posebej za ta namen ustanovili hrvaški državljani, kupilo zemljišče v okolici Zagreba, Dalmaciji in Slavoniji. Za to je najelo posojilo pri NKBM. Nato je ta podjetja, ki so skupno imela v bilancah za 33 milijonov evrov zemljišč, odkupila hrvaška družba KBM Projekt (v večinski lasti NKBM). Za deleže je plačala 60 milijonov evrov in tako za velik denar dobila zemljišča, na katerih se nikoli ni gradilo.

Hrvaška podjetja ugašajo

Kriminalisti naj bi med preiskavo ugotovili, da se je najmanj 6,5 milijona evrov razlike iz teh poslov prelilo skozi podjetja in račune v lasti tedanjega direktorja KBM Projekta Tomislava Blagusa. Z računov slamnatih podjetij je bilo za skoraj štiri milijone evrov dvignjene gotovine. Nadzorni svet KBM Projekta je v času teh poslov vodil Kovačič. Ta je odgovornost prevalil na Blagusa. »Nobenega od tistih, ki so kupovali nepremičnine, nisem nikoli srečal, niti se nisem z njimi pogovarjal,« je pred kratkim poudaril Kovačič. Med osebami, ki so pripravljale gradiva za nadzorni svet KBM Projekta, je omenil tudi prokurista Hinka Podgorška. Ta je na nekdanjem Blagusovem domačem naslovu v Zagrebu leta 2006 ustanovil podjetje Odmor.

Zagotovo drži, da ima ključe do vseh skrivnosti zadeve NKBM v rokah Blagus, ki naj bi našel slamnate osebe, te pa naj bi mu pozneje vračale denar. Med njimi je bila najpomembnejša zagrebška trenerka sinhronega plavanja Vlatka Matić Pivac, ki je prejela tudi največji del dobička, nastalega pri razliki v poslih s projektnimi podjetji in zemljišči. A četudi je Matić-Pivčeva, ki se je kmalu zatem iz blokovskega stanovanja v predmestju Zagreba preselila v manjšo vilo, še leta 2012 zatrjevala, da je z Blagusom prenehala sodelovati že leta 2008, to očitno ne drži. Samo lani je namreč Blagus nanjo prepisal lastništvo najmanj dveh podjetij, prek katerih se je prelil del dobičkov iz poslov z NKBM (Okus mora in C. E. Validus), in jih kmalu zatem ugasnila. V likvidaciji je tako končala večina podjetij, ki so bila ustanovljena za sporne posle, prav tako tudi KBM Projekt. Preiskava bo morda razkrila tudi, ali je imela zgodba politične botre (tudi) na Hrvaškem. Poročali smo že, da je v poslih sodelovalo več nekoč vplivnih članov takrat vladajoče stranke HDZ. Enega od nasedlih projektov so v KBM Projektu skušali reševati prek oseb iz kroga Borislava Škegra, podpredsednika hrvaške vlade med letoma 1995 in 2000.