Obleka in obutev k pozitivni mesečni rasti cen prispevali 0,8 odstotne točke

Nova pomladno-poletna kolekcija v skupini obleka in obutev je k pozitivni mesečni rasti cen prispevala 0,8 odstotne točke. Obleka se je podražila za 13,5 odstotka, obutev pa za 8,1 odstotka. Še 0,1 odstotne točke so k mesečni inflaciji prispevale višje cene avtomobilskega zavarovanja (+3,7 odstotka), in cene izdelkov in storitev v skupini prevoz, med katerimi se je najbolj podražil letalski potniški prevoz (+9,8 odstotka).

Na drugi strani je mesečno rast cen za 0,1 odstotne točke znižala zelenjava, ki se je pocenila za 3,5 odstotka. Mesečno inflacijo so za 0,1 odstotne točke znižale še druge marčne pocenitve.

K letni inflaciji so prispevale cene storitev, ki so se okrepile za dva odstotka, medtem ko so se cene blaga znižale za 0,1 odstotka. Od blaga se je podražilo poltrajno blago (+1,2 odstotka), cene trajnega blaga in blaga dnevne porabe pa so nazadovale (-1,2 oz. -0,1 odstotka).

Zvišanje cen alkoholnih pijač in tobaka

Skupine, pri katerih so statistiki v letu dni zabeležili zvišanje cen, so alkoholne pijače in tobak (+2,6 odstotka), obleka in obutev (+2,5 odstotka), raznovrstno blago in storitve (+1,9 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (+1,3 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (+0,4 odstotka), zdravje (+0,4 odstotka), prevoz (+0,2 odstotka) in stanovanje (+0,1 odstotka).

Nižje cene kot pred letom dni pa zaznali v skupinah komunikacije (+1,4 odstotka), stanovanjska oprema (+0,7 odstotka) in izobraževanje (+0,2 odstotka). Cene v skupini rekreacija in kultura se v povprečju niso spremenile.

Največ, 0,2 odstotne točke, so k skupni letni inflaciji prispevale višje cene obleke in obutve, pri čemer so cene obleke napredovale za 1,5 odstotka, cene obutve pa za 6,6 odstotka. Letno inflacijo so po 0,2 odstotne točke zvišale tudi dražje komunalne in druge storitve, višje cene raznovrstnega blaga in storitev - zavarovalne storitve so denimo podražile za dva odstotka - ter drugih storitev v prometu (+10,2 odstotka).

Cene alkoholnih pijač in tobaka so bile na letni ravni višje za 2,6 odstotka. Cene tobačnih izdelkov so se okrepile za tri odstotke, cene alkoholnih pijač pa za 1,9 odstotka. To je letno inflacijo zvišalo še za 0,2 odstotne točke.

Dražje tudi prevozne storitve, časopisi, finančne storitve ...

Med podražitvami na letni ravni so izstopale še višje cene prevoznih storitev (+osem odstotkov), časopisov (+5,5 odstotka), finančnih storitev (+5,1 odstotka) ter vzdrževanja in popravila vozil (+4,4 odstotka).

Cene pogonskih goriv in maziv so se na letni ravni znižale (-4,7 odstotka), kar je skupno letno inflacijo znižalo za 0,3 odstotne točke. Cenejša kot pred letom dni so bili tudi goriva in energija, kar je skupno rast cen znižalo še za 0,2 odstotne točke. Po 0,1 odstotne točke so letno inflacijo znižali še cenejši rabljeni osebni avtomobili (-5,4 odstotka) in zelenjava (-5,5 odstotka).

Na letni ravni so med pocenitvami izstopali še cenejši telefonski in drugi aparati (-11,7 odstotka), oprema za šport (-8,9 odstotka) ter avdio-video in hi-fi oprema (-6,1 odstotka).

Povprečna mesečna inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je v marcu znašala 0,7 odstotka, povprečna letna inflacija 0,6 odstotka, povprečna 12-mesečna rast cen pa 1,4 odstotka.