Namestnik predsednika protikorupcijske komisije Rok Praprotnik je še lani od predsednika uprave Nove Ljubljanske banke (NLB) Janka Medje zahteval pojasnila glede najema kadrovske agencije Korn Ferry International (KFI), že prihodnji mesec pa mu bo kot direktor Centra za skladnost poslovanja v NLB pomagal, da se »pretekle slabe prakse ne bi ponovile«. A medtem še vedno ni jasno, ali je KPK preiskavo domnevno spornega najema kadrovske agencije KFI, ki je doslej najbolj resno ogrozila položaj Medje na vrhu NLB, sploh končala. V komisiji, ki jo bo do konca meseca še vodil Goran Klemenčič, nam na to vprašanje v zadnjih dveh dneh namreč niso uspeli odgovoriti.

Dan po tem, ko so iz NLB sporočili, da bo dosedanji namestnik predsednika KPK kariero nadaljeval pri njih, so se tako v NLB kot v komisiji zavili v molk. Iz KPK nam tako niso odgovorili niti, ali se je pred letom dni začeta preiskava vloge Medje pri najemu kadrovske agencije KFI, ki je banko stala več kot 680.000 evrov, že končala. Predsednik nadzornega sveta NLB France Arhar nam je sicer pojasnil, da sam s poročilom KPK oziroma zaključkom preiskave ni seznanjen.

Spomnimo, da je NLB pogodbo s kadrovsko agencijo KFI podpisala po tem, ko je ta Medjo, takrat še kot predsednika nadzornega sveta največje državne banke, ocenila kot idealnega kandidata za vodenje NLB. V banki so sicer vseskozi poudarjali, da KFI za to plačila ni prejela, prav tako, da sploh ni bila pooblaščena za iskanje predsednika uprave. Predstavnika KFI sta se seje nadzornega sveta sicer udeležila na povabilo komisije za prejemke in imenovanja, ki jo je vodil prav Medja. Ta se je, ko je postal kandidat za predsednika uprave banke, uradno iz vseh postopkov v zvezi z najemom KFI sicer izključil, a pozneje kot predsednik uprave banke potrjeval račune KFI. In to kljub temu, da je bila cena glede na omejitev plač v slovenskih državnih podjetjih – višina provizije kadrovskim agencijam je odvisna od letne plače kadrov, ki jih pripeljejo – nerazumno visoka.

V KPK so že junija lani pojasnili, da so »pridobili večino relevantne dokumentacije in na seji senata zaradi razjasnitev dejstev ter okoliščin v povezavi z najemom storitev KFI pred kratkim tudi opravili razgovore z nekaterimi odgovornimi osebami«, torej tudi Medjo. Oktobra lani je bil postopek po pojasnilih KPK že »v zaključni fazi«, zaključek obravnave pa so napovedali »v nekaj tednih«. Pet mesecev pozneje ni jasno, ali je postopek končan ali ne, se je pa medtem predsednik uprave NLB očitno iz preiskovanca protikorupcijske komisije prelevil v šefa enega od njenih nekdanjih vodilnih.

Praprotnik bo na mestu direktorja Centra za skladnost poslovanja, ki ga je banka že leta 2012 izdvojila iz nekdanjega Inštituta za pravo in varovanje zakonitosti poslovanja, sicer nadomestil uslužbenko banke, ki se ji je iztekel mandat. Po naših neuradnih podatkih rezultati internega razpisa v banki niso dali »želenih« rezultatov, sicer pa niso bile za navedeno mesto zahtevane nobene posebne specifikacije, na primer izobrazba pravne ali ekonomske smeri. Vzpostavitev oziroma izboljšanje delovanja »notranjih sistemov zagotavljanja skladnosti poslovanja z ustreznimi organizacijskimi in funkcionalnimi rešitvami« je bankam sicer priporočila prav KPK v lanski oceni stanja korupcije v državi.