Kot so dodali, je Slovenija pred desetimi leti s članstvom v Natu in EU dosegla dva ključna zunanjepolitična cilja, za katera si je prizadevala od osamosvojitve: vstop v Nato kot garanta varnosti in v EU kot garanta blaginje.

Članstvo v Natu Sloveniji po navedbah MZZ omogoča zagotavljanje varnosti pod ugodnejšimi pogoji, kakor če bi si varnost zagotavljala sama.

Varnost, ki si jo Slovenija zagotavlja predvsem s članstvom v Natu, predstavlja okvir, ki omogoča temeljne pogoje za socialni in gospodarski razvoj družbe. Slovenija je v zavezništvu aktivna pri oblikovanju in izvajanju politik Nata. Čeprav je splošen vpliv Slovenije v mednarodnem varnostnem okolju povezan z njeno politično, gospodarsko in vojaško močjo, članstvo v Nato daje vzvod, s katerim lahko na za nas še posebno pomembnih področjih uveljavimo svoje politične, varnostne in druge interese. Regija Zahodnega Balkana ostaja v neposrednem političnem, varnostnem in gospodarskem interesu, zatrjujejo v Mladiki.

MZZ: Slovenija je Nato

Z vstopom v Nato se je Slovenija vključila v sistem medzavezniškega obrambnega načrtovanja in začela sodelovati v vseh Natovih strukturah, tudi vojaških. Slovenija je znotraj Nata v minulem desetletju prispevala k njegovi kredibilnosti in kolektivni ter posredno tudi nacionalni varnosti. V okviru zavezništva je še posebej cenjeno sodelovanje Slovenije v Natovih vojaških operacijah, kjer je njen prispevek glede na vse kazalce nadpovprečen.

Po desetih letih nam mora biti jasno, da Slovenija je Nato, da pri oblikovanju odločitev sodelujemo enakopravno in da nobena odločitev v Natu ni sprejeta brez našega soglasja, so še poudarili na MZZ.

Glede prihodnosti zveze Nato na MZZ odgovarjajo, da nov Natov strateški koncept iz leta 2010 opredeljuje Nato kot konstantno razvijajoče se zavezništvo, ki je sposobno braniti države članice pred sodobnimi grožnjami. Za dosego slednjega je pomembno, da Nato postane še okretnejši, še bolj usposobljen in učinkovitejši.

Primer trenutnega dogajanja v Ukrajini kaže na to, da je treba partnerske odnose okrepiti, saj se je izkazalo, da nimamo dovolj vzvodov za preprečevanje kriz in političnih nestabilnosti, hkrati pa si je treba prizadevati za iskanje trdnega konsenza znotraj Nata glede načinov in obsega sodelovanja s partnerji, še poudarjajo na MZZ.

Jakič: Zaradi članstva v Natu je bil razvoj zmogljivosti Slovenske vojske učinkovitejši

Slovenski obrambni minister Roman Jakič verjame, da bo Slovenija kot članica Nata hitreje prebrodila izzive, s katerimi se spopada obrambni resor zaradi neugodnih gospodarskih razmer.

Dodal je, da je Slovenija v minulem desetletju prispevala h kredibilnosti Nata in kolektivni ter posredno tudi nacionalni varnosti s sodelovanjem v operacijah in na vajah pod vodstvom Nata, s plačevanjem sorazmernega deleža v njegove proračune, s prispevanjem v njegove strukture, z oblikovanjem zmogljivosti skladno s cilji zmogljivosti in sodelovanjem v večnacionalnih programih skupnega razvoja zmogljivosti.

Na vprašanje o prihodnosti Nata, je Jakič odgovoril, da Nato vidi kot kredibilno politično vojaško organizacijo, ki bo ključna za varnost širšega evroatlantskega prostora. Dodal je, da bo med njegovimi temeljnimi nalogami poleg kolektivne obrambe spopadanje z različnimi varnostnimi izzivi, njihovo ustrezno upravljanje in širitev prostora varnosti ter stabilnosti prek svojih povezav.

"V Natu vidim vse države Zahodnega Balkana, ki si prizadevajo za članstvo, tako bi Nato dokončal začeto širitev območja varnosti in blaginje v Jugovzhodno Evropo, za kar se Slovenija ves čas aktivno zavzema. Zavezništvo bo razširilo število orodij za pomoč članicam pri varovanju pred novimi varnostnimi izzivi, kot je na primer kibernetska obramba. Prav tako bo prek skupnih usposabljanj in vaj ohranilo zmožnost skupnega delovanja zavezniških sil. Ohranitev združljivosti z najnaprednejšimi vojskami je še posebno pomembna za manjše zaveznice, kot je Slovenija. Znotraj zavezništva bomo s sodelovanjem v večnacionalnem razvoju finančno in tehnološko zahtevnih zmogljivosti laže razvijali obrambne zmogljivosti, ki jih sami finančno ne zmoremo. Slovenijo vidim kot zaupanja vredno zaveznico, ki bo prevzela pravičen delež odgovornosti za kolektivno obrambo in izpolnjevala prevzete zaveze," je za STA še poudaril obrambni minister.