Novo odkritje iz zaloge dokumentov Edwarda Snowdna: ameriška Nacionalna varnostna agencija (NSA) je v neimenovani državi razvila sistem, ki posname prav vse telefonske pogovore in jih shrani za mesec dni, je poročal Washington Post. Ameriški uradnik, ki je želel ostati neimenovan, je za časnik program označil za časovni stroj: za vsakega imetnika telefona v tej državi je mogoče kadar koli zavrteti za nazaj vse njegove telefonske pogovore. In za katero državo gre? Časnik tega na prošnjo oblasti ni razkril, prav tako tudi ne, katere države so naslednje na seznamu tistih, kjer namerava NSA uvesti enak program.

Prvi program takšne vrste

Program shranjuje na milijarde telefonskih pogovorov v tej državi, in sicer za trideset dni. Shranjevanje poteka tako, da se novi pogovori snemajo in shranjujejo, obenem pa se brišejo najstarejši, torej starejši od enega meseca. Ker so zvočne datoteke večje od tekstovnih, predstavlja program velik izziv za shranjevalne zmogljivosti NSA, piše časnik.

Iz dokumentov, ki jih je iz NSA odnesel njen nekdanji pogodbeni sodelavec Snowden, je doslej mogoče razbrati, da NSA (in tudi britanska agencija GCHQ) v tujini in tudi v ZDA zbira podatke o spletni komunikaciji, podatke o telefonskih klicih (klicane in kličoče številke, trajanje klicev, lokacija), prisluškuje tudi najvišjim politikom. Ni pa doslej še bilo podatkov, da bi NSA snemala telefonske pogovore oziroma da snema prav vse v neki državi, vključno s pogovori ameriških državljanov, ki so tam. Program se imenuje Mystic in je s polno zmogljivostjo v neimenovani državi začel delovati leta 2011, piše časnik, nato pa so začeli načrtovati razširitev tudi drugam.

»NSA je vedno želela posneti vse, in zdaj lahko«

»Človeka zmrazi ob tem odkritju, ki natančno ponazarja, kaj vse je v igri v razpravi, ki jo imamo o prestrezanju in shranjevanju paketov podatkov. NSA je vedno želela posneti vse, zdaj pa ima za to tudi zmogljivosti,« so zapisali v Ameriški zvezi za državljanske svoboščine. »Vprašanje je zdaj preprosto to, ali imamo politično voljo, da pooblastila NSA razumno omejimo in s tem branimo demokratične svoboščine,« je dejal Jameel Jafer, namestnik direktorja za pravna vprašanja pri organizaciji.

Obveščevalne službe imajo pri operacijah zunaj ZDA precej proste roke. Problem programov, kot je Mystic, je za ameriške politike predvsem ta, da ustvarjajo politične probleme, če pridejo na dan. Zato so ameriški uradniki tudi prosili, naj država, kjer program poteka, ostane neimenovana. Američane pa najbolj skrbi, da njihove obveščevalne službe zbirajo tudi podatke o državljanih ZDA, ki se nahajajo v tujini.ba