Turški premier Recep Tayyip Erdogan je protestnike, ki so včeraj na ulicah izražali nezadovoljstvo z njegovim načinom vodenja države, obtožil sejanja kaosa z namenom, da bi vplivali na izide lokalnih volitev. Obtožil jih je tudi požiga istanbulskih pisarn Erdoganove stranke AKP.

»Pravijo, da so demokrati in za svobodo,« je bil na današnji otvoritvi linije podzemne železnice v Ankari kritičen Erdogan. »To so šarlatani. Nič nimajo skupnega z demokracijo, ne verjamejo v volilne skrinjice.«

Najhujši protesti po lanskem poletju

Protesti so v več krajih v Turčiji izbruhnili po pogrebu 15-letnega Berkina Elvana, ki je umrl v torek po devetih mesecih v komi. Umrl je zaradi hudih poškodb, ki jih je dobil med policijskim nasiljem med protesti proti vladi premiera Recepa Tayyipa Erdogana julija lani v Istanbulu. Ubit je bil, ko je šel med protesti kupit kruh.

Elvan je postal simbol nasilnega odziva policije na lanske največje protivladne proteste v državi v enajstletni vladavini Erdogana. Njegovega pogreba v Istanbulu se je v sredo udeležilo več deset tisoč ljudi.

Njegova smrt je po državi sprožila tudi spontane množične protivladne proteste, podobne lanskim. Protestniki so Erdogana zmerjali z morilcem in zahtevalo njegov odstop.

Protesti v 32 mestih

Več tisoč protestnikov se je v sredo spopadlo s policijo v najmanj 32 mestih, vključno z Istanbulom in Ankaro, kjer je prišlo do najbolj nasilnih spopadov. Policija je proti protestnikom, ki so nanje metali kamenje, uporabila solzivec in vodne topove. Policija je več protestnikov prijela, številni so bili ranjeni, poroča britanski BBC.

Lanski protivladni protesti so se začeli junija kot relativno majhno okoljsko gibanje za ohranitev glavnega parka Gezi v Carigradu, nato pa so se razširili po vsej državi v proteste proti Erdoganu, ki mu očitajo vse večjo avtoritarnost.

V treh tednih je okoli 2,5 milijona ljudi na protestih zahtevalo Erdoganov odstop. Ranjenih je bilo 8000 ljudi, z Elvanovo smrtjo pa se je skupno število smrtnih žrtev zvišala na osem.