S spremembami in dopolnitvami statuta DUTB se podrobneje določata obveznost družbe o vodenju zapisnikov sej upravnega odbora in obveznost upravnega odbora, da sprejme interne akte, ki natančneje določajo kriterije, postopke, pravila in kontrole upravljavskih procesov, je razvidno iz predloga sprememb statuta, objavljenega na spletnih straneh vlade.

Predlog predvideva obveznost upravnega odbora, da sprejme sistemizacijo delovnih mest z opredeljeno vrsto dela in pogoji za njihovo zasedbo ter pristojnostmi in odgovornostmi za posamezno delovno mesto.

V skladu s predlaganimi spremembami naj bi bil poudarek na strokovnem znanju in usposobljenosti, izkušnjah, nekaznovanosti in doseganju najvišjih etičnih ali poslovnih standardov.

Za transparentna naročila

Prav tako bo moral upravni odbor DUTB sprejeti pogoje, kriterije, postopke in kontrole izbora zaposlenih, ki naj bi zagotovili neodvisnost in objektivnost ter sledljivost odločanja in ravnanja v vseh fazah postopkov zaposlitve novih sodelavcev družbe.

Po predlogu bi se s spremembami opredelila tudi obveznost DUTB, da v zvezi z zunanjimi izvajalci, tudi preko podrobnejše ureditve v internih aktih, zagotovi pregledno, strokovno in nepristransko izvedbo naročil z upoštevanjem najvišjih etičnih standardov poslovanja.

Pri tem se naj bi se upoštevali interesi DUTB, izogibalo pa naj bi se tudi nasprotju interesov in se morebitne tovrstne primere takoj razkrilo.

Upravni odbor mora za zagotovitev tega sprejeti interne akte glede pogojev, ki jih morajo izpolnjevati zunanji izvajalci, postopkov in kriterijev izbora zunanjih izvajalcev, pristojnosti in odgovornosti zunanjih izvajalcev, nabora obveznih elementov za vsebino pogodbe o zunanjem izvajanju, zagotavljanja sledljivosti, preglednosti in nadzora delovanja zunanjih izvajalcev.

Za integriteto in preprečevanje korupcije

Poleg tega se v statut po predlogu dodaja novo poglavje za zagotavljanje integritete in preprečevanje korupcije. Upravni odbor bo moral tako imenovati pooblaščenca za skladnost poslovanja in integriteto, ki bo pristojen za pripravo in izvajanje načrta integritete ter ukrepov za prepoznavo in preprečevanje korupcijskih tveganj.

Naloga pooblaščenca bo tudi osveščanje, usposabljanje in svetovanje upravnemu odboru ter zaposlenim s področja krepitve integritete, skladnosti poslovanja s predpisi in kodeksi ravnanj, odpravljanja korupcijskih tveganj in tveganj drugih protipravnih in neetičnih ravnanj.

Pristojen bo tudi za sodelovanje s Komisijo za preprečevanje korupcije, z organi odkrivanja in pregona ter z informacijskim pooblaščencem.

Obvezne prijave pritiskov za neetično ravnanje

Upravni odbor DUTB bo moral izdelati tudi načrt integritete v skladu z določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Za spremljanje izvajanja načrta bo odgovoren omenjeni pooblaščenec, ki bo moral o svojih aktivnostih najmanj vsake tri mesece poročati upravnemu odboru in organom za nadzor delovanja DUTB.

Člani upravnega odbora in vsi ostali zaposleni bodo morali pooblaščencu prijaviti, če se od njih zahteva protipravno ali neetično ravnanje, se s tem namenom nad njimi izvajajo vplivi, pritiski ali pa so deležni neprimernih ponudb.

Pooblaščenec se bo moral na prijavo pisno odzvati v roku petih delovnih dni in v okviru svojih pristojnosti ukreniti, kar je treba, da se preprečijo nadaljnje protipravne ali neetične zahteve in pritiski ter nastanek škodljivih posledic.

Sprotno poročanje o sestankih z lobisti

Člani upravnega odbora in ostali zaposleni v DUTB bodo morali v roku treh delovnih dni pooblaščenca obvestiti tudi o vsakem stiku, ki se zakonsko šteje za lobiranje.

Pozorni bodo morali biti tudi na vsako dejansko ali možno nasprotje interesov in storiti vse, da se mu izognejo. Če bodo ugotovili nasprotje interesov ali možnost, da bi do njega prišlo, bodo morali o tem takoj pisno obvestiti pooblaščenca in ob tem takoj prenehati z delom v zadevi, v kateri je prišlo do nasprotja interesov. Izjema bodo primeri, ko bi bilo odlašati nevarno.

V javnosti so se v zadnjih tednih pojavljali očitki o nepreglednosti delovanja DUTB, pa tudi o konfliktu interesov pri nekdanjem v.d. izvršnega direktorja ter zdaj svetovalcu upravnega odbora Torbjornu Manssonu. Pod vprašaj se je postavljalo tudi nekatere odločitve DUTB v zvezi s reprogramom posojil ACH in DZS ter z zaustavitvijo prodaje stanovanj v Celovških dvorih.