Prostori novega hematološkega oddelka UKC Ljubljana so nared že eno leto, a se bolniki z levkemijo in drugimi krvnimi boleznimi še naprej zdravijo v prenapolnjenih sobah, v katerih jim grozijo okužbe. Ob ponudniškem tekmovanju za naročilo, nizu preobratov in pritožb je dala državna revizijska komisija (DRK) ministrstvu za zdravje izjemno možnost, da pritožbi navkljub opremijo oddelek. A ministrstvo, ki bi moralo v tem primeru prevzeti (finančno) odgovornost za svojo odločitev, bo očitno raje čakalo.

Okužbe se včasih usodno končajo

Razmišljanja, da bi bilo morda smiselno uporabiti možnost oddaje naročila kljub revizijskemu zahtevku, so bila aktualna že lani jeseni. Takrat je bil izbrani ponudnik Mollier, ki je opremo ponudil za 1,06 milijona evrov z DDV, revizijski zahtevek pa je vložil neizbrani ponudnik Sanolabor, ki je opremo ponudil za 1,13 milijona evrov z DDV. Sanolabor je v revizijskem zahtevku Mollierovi ponudbi očital zlasti neustreznost postelj. Pri tem so se sklicevali na sodbo španskega sodišča, ki prepoveduje proizvodnjo, trženje in prodajo postelj, kakršne je ponudil Mollier (zaradi kršenja pravic proizvajalca Linet). Ministrstvo je v nadaljevanju zavzelo stališče, da je bila Mollierova ponudba zavajajoča, posel pa so konec lanskega novembra oddali Sanolaborju, kar je prineslo pritožbo Molliera, ki ga vodi Roman Šumak. Ministrstvo za zdravje je konec minulega meseca državni revizijski komisiji predlagalo sklep, ki bi omogočil sklenitev pogodbe s Sanolaborjem revizijskemu zahtevku navkljub.

V začetku februarja je komisija prejela mnenje Molliera, ki je ostro nasprotoval »predčasni sklenitvi pogodbe« s Sanolaborjem. Ob tem so v Mollieru opozarjali na zamude ministrstva za zdravje, ki so prispevale k oddaljevanju opremljanja prostorov. Na ministrstvu so se med tem sklicevali na nevarne razmere na hematološkem oddelku. V neustreznih sobah je na primer po osem bolnikov, ki si delijo eno kopalnico, pri čemer bi bile zanje primerne eno- ali dvoposteljne sobe z nadtlakom in filtriranim zrakom. »Posledica tega so številne okužbe, tako bakterijske in virusne kot glivične, ki se pri nekaterih bolnikih končajo usodno. Pogosto je potreben nujni sprejem bolnika zaradi okužbe dihal v sobo na osmo posteljo. Če gre za okužbo z virusom gripe ali respiratornim sincicijskim virusom, je 15-odstotna verjetnost, da bo eden od hematoloških sobolnikov umrl. To pa v praksi pomeni, da bo v sobi z osmimi bolniki en bolnik zaradi neobvladljive okužbe umrl,« so povzeli v državni revizijski komisiji.

Nedostojne razmere

10. februarja so ministrstvu za zdravje na DRK ugodili. »Smrt katerega koli človeka v (nevzdržnih) razmerah, kot vladajo v 6. nadstropju stavbe Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, ki so radikalno drugačne od človeka vrednih in človeka dostojnih (in je le še vprašanje časa, kdaj bo kateri od bolnikov posledično umrl), ne samo, da ni v javnem interesu, temveč je v direktnem nasprotju z njim,« so ugotavljali v sklepu. A ministrstvo za zdravje redke možnosti za sklenitev pogodbe, ki jo je država uvedla in uporabila ob zapletih pri naročilu operacijskih miz, za zdaj ni izkoristilo. »Začuden sem, saj je bilo ministrstvo iniciator možnosti, da se pogodbo sklene kljub revizijskemu zahtevku,« je dejal direktor Sanolaborja Marko Bokal.

Na ministrstvu za zdravje poudarjajo, da se zavedajo resnosti razmer, a bodo raje počakali na končno odločitev državne revizijske komisije o Mollierovem zahtevku (ki si jo seveda želijo čim prej). Državna revizijska komisija jih je namreč spomnila, da odgovornost za podpis pogodbe kot naročnik v celoti nosijo sami. Po njihovem bi lahko tako, če bi na DRK Mollieru ugodili, prišlo do »blokade celotnega postopka«. A DRK jih v resnici opozarja le na finančno odgovornost, ki bi jo morala država nositi, če bi v nadaljevanju pritrdili Mollieru oziroma razveljavili postopek naročanja. Strah pred potencialnimi stroški je tako dobil prednost pred reševanjem življenj.