Bratuškova je obenem državni zbor seznanila z nocojšnjo odstopno izjavo Tine Komel s funkcije ministrice. Komelova je odstopila na podlagi koalicijskega dogovora o menjavi resorjev zdravstva in Slovencev v zamejstvu in po svetu, saj je DeSUS zahteval ohranitev dveh resorjev. Je pa svet stranke PS danes po besedah Möderndorferja obžaloval »tako ostro zahtevo«.

Kandidati za ministre se bodo po vložitvi predloga kandidatur predstavili pristojnemu delovnemu telesu državnega zbora in odgovarjali na vprašanja njegovih članov. Državni zbor bo nato na plenarnem zasedanju opravil razpravo in odločil o imenovanju ministrskih kandidatov.

Erjavec je Bratuškovo stisnil v kot, PS potrdil koalicijsko pogodbo

Komelova je danes pred odstopom sicer povedala, da je zunanji minister Karl Erjavec predsednico vlade Alenko Bratušek očitno »stisnil v kot«, zaradi česar se je odločila, kot se je. Komelova je pred nekaj urami namreč še vztrajala, da ne bo odstopila, saj da nima razlogov za odstop ne vidi.

Svet PS je po besedah Möderndorferja tudi potrdil koalicijsko pogodbo. Že v sami pripravi koalicijskega dogovora so sodelovali predstavniki organov PS, ob končnem dokumentu pa so izpostavili "pozitiven učinek dogovora in stabilnost koalicije". S tem so tudi zarisali prihodnje naloge vlade, je pojasnil vodja poslanske skupine PS.

Člani SD pogodbo podprli z veliko večino

Člani predsedstva SD so novo koalicijsko pogodbo podprli z veliko večino. Zanje je ključna ocena, da Slovenija sedaj potrebuje stabilnost, ki je podlaga za to, da gre Slovenija v nov gospodarski zagon in druge prioritete, je po seji novinarjem povedal predsednik SD Igor Lukšič.

Predsedstvo SD sicer moti, da v delu koalicijske pogodbe, ki govori o zdravstvu, niso več dogovorili v smeri reforme. Slutijo namreč, da je liberalna večina, ki jo »tvorita PS in DL, vendarle šla v zadnji fazi precej agresivno«. »S tem oklepajem smo tudi podprli koalicijsko pogodbo,« je dodal Lukšič.

Ni ovir, da je ne bi podpisali v petek

Koalicija je po Lukšičevih ocenah gotovo pokazala zmožnost, da se o ključnih prioritetah dogovori z zavestjo, da bo o podrobnostih govorili, ko bodo predlagani konkretni zakoni.

V koalicijski pogodbi sicer ni določena razdelitev resorjev po strankah in tako tudi s strani SD ni ovir za to, da je v petek ne bi podpisali, tudi v primeru, da kandidati za nove ministre še ne bodo predlagani.

Slomak zaskrbljen zaradi načrtovane menjave v vodstvu urada za Slovence

Slovenska manjšinska koordinacija (Slomak) je v pismu predsednici vlade Alenki Bratušek, predsedniku republike Borutu Pahorju in predsedniku DZ Janku Vebru izrazila zaskrbljenost ob morebitni zamenjavi ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu. Dosedanjo ministrico Tino Komel naj bi na položaju zamenjal Gorazd Žmavc.

»V zadnjih dvajsetih letih se je na uradu zvrstilo nič koliko ministrov oz. načelnikov, kar gotovo ni bilo dobro in ni ustvarilo tistih potrebnih stalnih vezi med vladnim uradom ter Slovenci, ki živimo zunaj meja države Slovenije,« piše v pismu manjšinske koordinacije.

Potrebni boljši pogoji za kontinuiran dialog

V koordinaciji menijo, da bi morali pri urejanju notranjih vladnih dogovorov v večji meri upoštevati tudi položaj Slovencev v sosednjih državah in jim zagotoviti najboljše pogoje za kontinuiran dialog s pristojnim ministrom oz. državnim sekretarjem in samo strukturo urada.

Slovenci v Avstriji, Italiji, na Madžarskem in Hrvaškem so prepričani, da bodo pri preoblikovanju vladne ekipe upoštevali izraženo skrb. »Težko je namreč sprejeti občutek, da so naše skupnosti večkrat manjši drobiž na šahovnici slovenske politike,« v pismu dodaja Slomak.