Iniciativa za demokratični socializem je ustanovitev stranke napovedala za 8. marec, dogodek pa bo potekal v Španskih borcih. Kot so zapisali pri IDS, se stranka rojeva iz prizadevanj, v sklopu katerih so izgradili njene programske temelje, krepili povezave s progresivnimi družbenimi gibanji in strankami v Evropi ter sodelovali na vstajah.

»Še naprej ostajamo zavezani uresničevanju interesov vseh delovnih ljudi, pa tudi otrok, študentov, brezposelnih, invalidov in upokojencev,« so zapisali in dodali: »Ne bomo se zadovoljili s kozmetični popravki obstoječega sistema, naš cilj je izgradnja novega sistema, v katerem človeška življenja ne bodo sredstva za povečevanje gospodarske dejavnosti, ampak bo gospodarska dejavnost sredstvo za povečevanje kakovosti življenja vseh prebivalk in prebivalcev našega planeta. Naš cilj je izgradnja sistema, v katerem bo lahko vsak razvil svoje potenciale in odločal o svoji prihodnosti. Ta sistem je demokratični socializem.«

Kogej: Težave bo težko reševati izključno na nacionalni ravni

»Povezujejo nas ideje, ki so zadnjih petindvajset let odločno umanjkale v slovenskem političnem prostoru, vsekakor pa v slovenskem parlamentu,« še zagotavljajo.

Kot nam je povedal član IDS Rok Kogej, so se za kandidaturo na evropskih volitvah odločili, ker je v tej točki razvoja mednarodnega kapitalizma nacionalne probleme težko misliti ali reševati izključno na nacionalni ravni. Pri tem opozarja, da ne gre zgolj za probleme gospodarske in finančne krize, temveč tudi za probleme obujanja skrajne desnice v Evropi. Kogej ocenjuje, da bo naštete probleme težko rešiti brez reševanja socialnega problema vseh evropskih delovnih ljudi.

Stranka Iniciativa za demokratični socializem se na evropski ravni sicer postavlja ob bok strankam, zbranim v Stranki evropske levice, ki jo med drugimi tvorijo nemška Die Linke, francoska Parti de gauche in grška Siriza