Do leta 2050 se bo svetovna rast prebivalstva ustavila

Kot je dejal Shechtman, ki je Nobelovo nagrado za kemijo prejel leta 2011, se bo do leta 2050 svetovna rast prebivalstva v nasprotju s predhodnimi napovedi ustavila. A slaba novica je, da bodo zahodne države beležile negativno rast prebivalstva, kar lahko privede do demografske katastrofe.

Zato je Shechtman prepričan, da je treba s ustreznimi politikami vzpodbuditi rast prebivalstva in omogočiti razvoj tehnološkega podjetništva. Za to pa je potreben dober izobraževalni sistem, ki ne vzpodbuja le t.i. zaposljivost ampak tudi podjetništvo, je poudaril.

Gre sicer za dolgoročen projekt - še pred tridesetimi leti besede tehnološko podjetništvo v Izraelu po Shechtmanovih besedah sploh niso poznali, danes pa je Izrael ena od vodilnih tehnološki držav v svetovnem merilu. Kljub svoji majhnosti namreč zaseda prvo mesto v svetu po investicijah tveganega kapitala na BDP, prvo po investicijah v raziskave in razvoj in drugo mesto po številu startup podjetij.

Vsak problem ima svojo rešitev

Shechtman meni, da ima vsak problem tudi svojo rešitev. "Če želite, da imajo Slovenci radi znanost in inženirstvo, je potrebno začeti zelo zgodaj. Kako zgodaj? V vrtcu! Že v vrtcu jih učite znanosti, tako bodo zrasli z njo," je svetoval udeležencem, ob tem pa dodal, da sam v Izraelu pripravlja pilotni program prav s tem ciljem.

Današnji dogodek so po besedah direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika organizirali ravno z namenom razvoja tehnološkega podjetništva in izboljšanja prepoznavnosti slovenske znanosti v tujini. "Gre za dolgoročni projekt, saj hitrih rešitev ni. To ne delamo zase, ampak za naše otroke," je dejal Jamnik.

Na to je opozorila tudi premierka Alenka Bratušek, ki je v uvodnem nagovoru opozorila, da smo v zadnjih letih pozabili na rek "na mladih svet stoji". Ob tem je poudarila tudi pomen mreženja in povezovanja med znanstvenimi inštitucijami in gospodarstvom.

Pomen povezovanja je izpostavil tudi minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Kot je dejal, so slovenski centri odličnosti ključni gradniki prihodnjega razvoja slovenske znanosti in gospodarstva. "Smo majhen narod, zato je sodelovanje in koncentracija znanj nujno potrebna," je dejal.

Današnjega dogodka se udeležuje okoli 200 udeležencev iz Slovenije in Izraela, v izraelski delegaciji pa so tudi predstavniki tveganega kapitala.

Najboljše podjetje bo dobilo možnost predstavitve v okviru slovenske delegacije v Izraelu

V popoldanskem delu Slovensko-izraelskega dne znanosti in inovacij bo potekala predstavitev mladih, visokotehnoloških slovenskih podjetij, ki delujejo na področju naravoslovja in kažejo velik potencial za rast in širitev na druge trge. Najboljše podjetje bo dobilo možnost predstavitve v okviru slovenske delegacije v Izraelu maja letos.

Slovensko-izraelski dan znanosti in inovacij poteka v organizaciji ljubljanskega Kemijskega inštituta, kjer opozarjajo, da se lahko slovenska znanost razvija le ob prisotnosti močnega inovacijskega okolja.

"S Slovensko-izraelskim dnem znanosti in inovacij Kemijski inštitut proaktivno aktualizira diskusijo med vsemi deležniki, ki ustvarjajo slovenski inovacijski ekosistem in poslovno nadgradnjo znanstvenih odkritij," so zapisali.

Današnji dogodek poteka v sodelovanju z slovenskim veleposlaništvom v Izraelu, izraelskim ministrstvom za zunanje zadeve ter slovenskim ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.