Znano je, da večina mlete paprike izvira iz Španije, Južne Amerike, Kalifornije in predvsem Madžarske. Prav madžarska paprika namreč med sladokusci velja za najboljšo, Madžari pa so nanjo ponosni in ji pravijo rdeče zlato. Ravno paprika je zaslužna za Nobelovo nagrado, ki jo je leta 1937 prejel madžarski zdravnik Albert Szent-Györgyi, ki je odkril, da (tudi mleta) paprika vsebuje velike količine vitamina C, kar je bilo izrednega pomena za odpravljanje skorbuta. Mletih paprik je več vrst; poleg navadne sladke rdeče paprike poznamo še ostro, ki jo nekateri proizvajalci pridobijo tako, da navadni sladki dodajo kajenski poper oziroma čili. Pravzaprav je že sam mleti ali drobljeni čili vrsta mlete paprike. Še bolj zanimive pa so vrste mletih paprik iz Španije in Južne Amerike – tam imajo namreč navado sušeno papriko, preden jo zmeljejo, še prekaditi. Takšno mleto papriko lahko kupimo tudi pri nas, v trgovinah z začimbami in na primer na ljubljanski pokriti tržnici, navsezadnje pa si jo lahko naročimo prek spleta. Prekajena mleta paprika ima namreč zanimivo lastnost: jedem da izredno prijetno aromo, kakor bi se kuhale po starem, na odprtem ognju. To utegne še posebno razveseliti tiste, ki imajo okus po prekajenem radi, mesa pa pravzaprav ne marajo ali ne smejo preveč. S takšno papriko lahko celo povsem brez mesa skuhamo izvrstne enolončnice, denimo ričet, pasulj ali joto. Ljubitelji golaža v kotličku, ki se sicer kuha na odprtem ognju, bodo prav tako zadovoljni z doma, na električni plošči kuhanim izdelkom, začinjenim z omenjeno začimbo. Prekajena ali ne, v vsakem primeru je nepogrešljiva pri pripravi koroške skute z drobno nasekljano čebulo in bučnim oljem, s katero obložimo lepljivo rezino pravega koroškega rženega kruha. Mleta paprika je tudi ena bistvenih sestavin priljubljenega liptovskega sira, nepogrešljiva je v piščančjih marinadah, poda se k jagnjetini in teletini, cvetači, rižu, školjkam, pa tudi rakom, ribam… Če jo potresemo po praženi čebuli in dodamo očiščene ter narezane muškatne hobotnice (v trgovini se v tem času dobijo sveže), vse skupaj zdušimo, nato pa začinimo z nekaj česna, popra in svežega rožmarina ter zalijemo z malo vina, nastane imenitna in razmeroma preprosta jed, ki jo ponudimo s pečeno polento. Madžari skupaj s čebulo popražijo narezane jurčke, jih začinijo z mleto papriko ter prelijejo s smetano in postrežejo k mesnim jedem. Mleta rdeča paprika je seveda na voljo vse leto, zato je kopičenje zalog nesmiselno. Tudi zato, ker mleta paprika ne zdrži prav dolgo, zvetri se in izgublja okus, zato jo je priporočljivo kupovati v manjših količinah ter v suhem in temnem hraniti največ pol leta.

Pečeni krompir s papriko

Potrebujemo: 6 srednje velikih krompirjev, kosem masla, 1 jajce, 2,5 dl sladke smetane, 1 strok česna, morsko sol, sveže zmlet črni poper, malo muškatnega oreščka, 1 čajno žlico prekajene rdeče sladke mlete paprike, za noževo konico pekoče mlete paprike.

Priprava: Pekač namažemo s kosmom masla, pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija. V majhno skledo damo sladko smetano, sladko in pekočo mleto papriko, jajce, naribani muškatni orešček, drobno sesekljan strok česna, solimo, popramo in dobro premešamo. Krompir olupimo, operemo, osušimo in narežemo na največ pol centimetra debele kolobarje, ki jih v plasteh naložimo v pekač. Krompir zalijemo s smetanovo mešanico in pečemo v pečici približno eno uro. Ponudimo kot prilogo različnim mesnim ali zelenjavnim jedem, imenitno se prileže tudi k listnatim solatam.