Do leta 2020 pa naj bi Teš z omenjenimi ukrepi, ki so bili predstavljeni tudi planski konferenci HSE novembra lani, privarčeval okoli 80 milijonov evrov, so danes sporočili iz Teša.

Za slovenske potrebe proizvede več kot tretjino potrebne elektrike

Kljub temu da so v Tešu v zadnjih desetih letih vseskozi optimizirali poslovanje, stroške vzdrževanja so tako znižali iz 16 milijonov evrov na šest milijonov evrov, število zaposlenih pa se je v obdobju zadnjih 10 let zmanjšalo za več kot petino, so uspeli zagotavljati oskrbo Slovenije z električno energijo. Nabor pripravljenih ukrepov je optimističen, a s pravilnim pristopom, v dogovoru s socialnimi partnerji in v skupnem zavedanju te težke situacije, zagotovo dosegljiv, ocenjujejo v družbi.

Teš je v skupini HSE največji proizvajalec električne energije, saj za slovenske potrebe proizvede več kot tretjino potrebne elektrike. Tudi na nacionalni ravni je Teš največji proizvajalec električne energije, saj je delež proizvedene električne energije iz te termoelektrarne v Sloveniji v zadnjem obdobju vedno višji kot 30 odstotkov.

HSE nosi breme bloka 6

V sušnih obdobjih Teš edini znotraj HSE zagotavlja želeno količino električne energije, zato v tem obdobju proizvede na dnevni ravni tudi več kot 50 odstotkov proizvedene električne energije. Trenutno Teš proizvaja električno energijo iz obstoječih zastarelih premogovnih blokov 3-5. Po letu 2016 bo blok 6 nadomestil vse trenutno obratujoče bloke (blok 5 bo razpoložljiv kot hladna rezerva) in imel tudi do 60 milijonov evrov boljši poslovni izid na letni ravni kot z obstoječimi bloki.

»V Tešu se zavedamo bremena, ki ga zaradi investicije v nadomestni blok 6 nosi skupina HSE, zavedamo pa se tudi pomembnosti te investicije predvsem za zanesljivo, konkurenčno in okoljsko sprejemljivo oskrbo Slovenije z električno energijo,« še navajajo v Tešu.