V uredništvu Dnevnika smo pridobili nove dokumente o poslovnih povezavah med stečajnim upraviteljem SCT Leonom Benigarjem Tošičem in podjetjem E-Solventa, za zdaj daleč najbolje poplačanem ločitvenem upniku v stečaju nekdanjega domačega gradbenega velikana.

Ti razkrivajo, da je Benigar Tošič v stečaju SCT nastopal v vsaj trojni vlogi. Najprej je kot odvetnik konec leta 2010 zastopal E-Solvento, ki je pred tem od več upnikov SCT po nižjih cenah odkupila njihove terjatve, pri serijskem vlaganju izvršb. Z njimi je podjetje vpisalo zaznambe na velik del premoženja SCT. Že takrat je bilo jasno, da se E-Solventi obeta bogato poplačilo iz stečajne mase, a le pod pogojem, da bi stečajni upravitelj podjetju priznal večino ločitvenih pravic. To se je naposled tudi zgodilo. Morda tudi zato, ker je sodišče vodenje stečaja SCT zaupalo prav Benigarju Tošiču. Ta je E-Solventi že novembra 2011 potrdil večino ločitvenih pravic, pridobljenih z izvršbami, ki jih je pred tem v imenu podjetja vlagal sam.

Nato se je Benigar Tošič kot upravitelj v tretjem koraku lotil še prodaje premoženja SCT. Z njo se je začel polniti tudi račun E-Solvente. Ta je danes daleč najbolje poplačani upnik SCT. Iz stečajne mase je podjetje do zdaj prejelo skoraj 660.000 evrov izplačil, kar je celo več od višine zavarovanih terjatev (507.770 evrov). E-Solventa je med več kot 3000 upniki SCT celo edina, ki si je vsaj deloma poplačala tudi del priznane navadne terjatve.

Če torej povzamemo, je v stečaju nekoč največjega domačega gradbinca za zdaj največji zmagovalec podjetje, ki mu je pot do poplačila kot odvetnik tlakoval prav aktualni stečajni upravitelj SCT. Na Benigarja Tošiča smo zato že v četrtek naslovili več vprašanj. Zanimalo nas je, ali se je po lastni oceni v primeru SCT znašel v konfliktu interesov in ali je z zastopanjem E-Solvente pri izvršbah seznanil sodišče, ki ga je junija 2011 imenovalo za upravitelja prisilne poravnave in nato še stečaja SCT. Prav tako smo želeli preveriti, ali je podjetju E-Solventa pomagal tudi pri odkupovanju terjatev od upnikov SCT in ali Odvetniška pisarna Benigar Tošič podjetje E-Solventa in njuna direktorja (Boruta Brinška in Braneta Brinška) še vedno zastopa v stečajnih in pravdnih postopkih. Odgovorov v dveh dneh od upravitelja nismo prejeli.

V zgodbi sta pomembna še dva podatka. Prvič, da je bila Odvetniška pisarna Benigar Tošič očitno edina, ki je E-Solvento zastopala pri vlaganju izvršb. Iz dokumentov je mogoče razbrati, da jih je v imenu podjetja vložila več kot deset. Poročali smo že, da je bila E-Solventa pri zavarovanju svoje terjatve precej uspešnejša od bank upnic SCT. Že do januarja 2011 je podjetju uspelo vknjižiti zaznambe in hipoteke na zajeten del prihodnje stečajne mase SCT: na večjem številu nepremičnin, med drugim tudi na počitniški dom v Fiesi, kjer je celo edini ločitveni upnik, deležih skoraj dvajsetih podjetij v (so)lastništvu SCT, sredstvih na tekočih računih in terjatvah, ki jih je imel propadli gradbinec do Darsa in države.

In drugič, da Benigar Tošič kot stečajni upravitelj zavarovanj ni v večji meri prerekal, kljub temu da je njihova vrednost za večkrat presegala višino ločitvene terjatve, ki jo je prijavila E-Solventa. To je podjetju omogočilo, da je iz stečajne mase pridobilo tudi del premoženja. V najmanj enem primeru je namreč E-Solventa kupila nepremičnino (počitniško hišo z zemljiščem v Sodražici), na kateri je imela kot edina vpisano ločitveno pravico. To posledično pomeni, da se bo denar, ki ga je podjetje za nakup nakazalo v stečajno maso, iz nje E-Solventi v kratkem vrnil v obliki poplačila ločitvene pravice.

Predsednik zbornice upraviteljev Marko Zaman »konkretnega primera ni želel komentirati«. »Zagotovo pa se mora upravitelj izogibati obstoju okoliščin, iz katerih izhaja sum konflikta interesov, in o njih še pred imenovanjem obvestiti tudi sodišče,« je poudaril Zaman. Na vprašanje, ali bo zbornica podrobneje preučila ravnanje Benigarja Tošiča v stečaju SCT, ni želel odgovoriti.