Iran in Rusija se pogajata o obsežnem poslu menjave nafte za druge dobrine v vrednosti kar 1,5 milijarde dolarjev na mesec. Na tak način bi kljub mednarodnim sankcijam Teheran znatno povečal izvoz surove nafte, ki je bil znatno okrnjen, odkar so ZDA z raznimi pritiski prepričale tako Evropo kot druge kupce iranske nafte, da se ji odrečejo in s tem okrepijo sankcije proti teheranskemu režimu zaradi trmoglavega vztrajanja pri jedrskem programu. Kot poroča Reuters na podlagi zanesljivih virov, so iransko-ruska pogajanja tik pred sklenitvijo posla, po katerem bo skozi blagovno menjavo Rusija kupila pol milijona sodčkov iranske nafte na dan.

Po navedbah neimenovanega iranskega vira v Teheranu upajo, da bo do podpisa prišlo ne glede na to, kako se bodo končala bližnja pogajanja o iranskem jedrskem programu v Ženevi. Da se pogajajo zgolj še o podrobnostih sporazuma, pa je omenjeni novinarski agenciji potrdil tudi ruski vir, medtem ko uradni Kremelj posla ni hotel komentirati. Iran, peterica članic Varnostnega sveta ZN in Nemčija, ki so po večletnem slepomišenju o jedrskem programu lani novembra v Ženevi dosegli določen napredek, tega še vedno niso materializirali, zato je še bolj nejasno, kako bo Rusija upravičila barterski posel, ki bi lahko ogrozil jedrska pogajanja z zmanjšanjem ekonomskega pritiska na Iran.

Rusija kot ena od šestih pogajalk z Iranom v nasprotju z ZDA in Evropsko unijo ter deloma Kitajsko ni uvedla sankcij proti Iranu zunaj okvira Združenih narodov. Poleg blokade finančnega poslovanja je za Iran najbolj pereče zmanjševanje oziroma prekinitev uvoza njegove nafte s strani številnih držav. V poldrugem letu se je namreč ta zmanjšal za polovico in znaša samo še okoli milijon sodčkov na dan. Iranski izvoz bi se s podpisom pogodbe z Rusijo dvignil kar za 50 odstotkov, in čeprav ni jasno, kakšno blago in opremo bo dobil v zameno, se bo po šestmesečnem dogovorjenem moratoriju za jedrski program Teheran maja letos za pogajalsko mizo lahko vrnil bolj samozavesten kot pred slabimi tremi meseci.

Glede na to, da je Rusija za Savdsko Arabijo druga največja izvoznica nafte, je bolj ali manj jasno, da bo iranska nafta prek nje potovala na tretja tržišča in s tem obšla sankcije. Največja uvoznica nafte iz Irana je sicer Kitajska z okoli 420.000 sodčki na dan v lanskem letu, ko je nakup po zagrizenem prepričevanju ZDA za malenkost zmanjšala. Med večjimi uvozniki so še Japonska, Južna Koreja in Indija, ki pa so znatno zmanjšale količine, medtem ko ga je Južna Afrika sredi lanskega leta povsem ukinila. de