Za nakup vlada ni dala denarja

Najprej je kazalo, da se bodo v stavbo v Dimičevi ulici preselili ljubljanski tožilci, je včeraj potrdil Zalar. Pravosodno ministrstvo je zanje namreč iskalo prostore in med vsemi potencialnimi objekti je zgolj ta ustrezal njihovim zahtevam. A se je na koncu tožilstvo temu uprlo, predvsem zaradi oddaljenosti od sodišč v središču mesta.

Ko je bil NPU tja že vseljen, pa je računsko sodišče izdalo mnenje, da gre za negospodaren najem in da bi bila bolj smiselna selitev v stavbo na Litostrojski cesti (kjer zdaj NPU tudi biva, op. p.). Ko je samo dan pozneje še protikorupcijska komisija ocenila, da ima posel znamenja korupcije, je Katarina Kresal odstopila z mesta notranje ministrice in njeno mesto je začasno prevzel Aleš Zalar. Kot je razložil včeraj, je takrat ministrstvo prosilo računsko sodišče za ponovno mnenje, a jim je slednje, kot že prvič, svetovalo nakup stavbe oziroma najem s postopnim odkupom. S takšnim mnenjem v roki je Zalar prosil vlado za denarna sredstva, a so ga zavrnili. »To je najboljši dokaz, da je imel MNZ tudi že prej le dve možnosti – da opusti projekt NPU ali pa da se odloči za najem,« je izjavil Zalar.

Kresalova je na prejšnji glavni obravnavi pričala, da je takratni predsednik računskega sodišča Igor Šoltes na enem od sestankov dejal, naj se ne selijo na Litostrojsko cesto, ker so tisti prostori »nezakoniti«, zato jih je šokiralo poznejše povsem drugačno mnenje. Šoltes je včeraj dejal, da jim je povedal, da je bil najem poslopja na Litostrojski cesti sklenjen mimo zakona o javnem naročanju. V neformalnem pogovoru pa je pojasnil, da je treba preučiti, kakšne posledice bi nastale, če bi razdrli to pogodbo oziroma kakšna škoda bi bila s tem povzročena javnim financam.

»Optimalen postopek«

Lilijana Kodrič, ki je bila zaposlena v službi za ravnanje s stvarnim premoženjem na notranjem ministrstvu, je še vedno prepričana, da je bil postopek izbire stavbe za NPU optimalen in da so postopki tekli ustrezno in po (pravem) zakonu. Kot je povedala, so iskali primerne prostore, preučili vse predloge in pregledali objekte, na koncu pa ugotovili, da so edino primerni tisti v Dimičevi ulici. S tem so se ukvarjale strokovne službe, na vprašanje zagovornika Mitje Pavčiča, ali je Lah na njihovo delo lahko kako vplival, pa je Kodričeva odgovorila, da tega ni nikoli počel. »Vedno je zagovarjal stališča strokovnih služb,« je dejala.

Že Kresalova je pričala, da je na zadnjem uskladitvenem sestanku na računskem sodišču dobila občutek, da se slednje ne more odločiti drugače, kot da izda negativno mnenje. Tudi Kodričeva je včeraj dejala, da se je zdelo, kot da odločitev računskega sodišča ne temelji na tehtnih argumentih, pač pa ima »neko agendo v ozadju«. Zato je tožilka Mojca Petan Žura že predlagala sodnici Tanji Lombar Jenko, naj zasliši Aleksandra Petrovčiča, revizorja, ki se je ukvarjal s to zadevo.