Med zagretimi navdušenci nad otopelim ždenjem pred televizorjem se poraja večni problem. Po navadi si dajo na mizico pred foteljem prinesti skledico pistacij, ki jih bodo zobali ob svojem najljubšem programu in svojem najljubšem napitku; denimo ob prenosu nogometa in rosnem vrčku piva, ki v omenjenih situacijah pogosto služi za hlajenje pregretih živcev. Omenjeni večni problem nastopi, ker si gledalec po navadi pozabi dati privesti še drugo skledico za luščine in slednje zato pristanejo v isti skledici, skupaj s še celimi pistacijami. Ko se ravnovesje med slednjimi in luščinami prevesi v nevarno premoč luščin, je iz kupa slednjih ker problem izbezati kakšno celo. Ampak to še ni najhujši problem. Ob zadnjem košarkarskem prvenstvu je nemalokatero gospodinjstvo nabavilo preveč optimistično odmerjeno količino pistacij, ki naj bi služile kot slan energent ob pivu, ko bi naši junaki nastopili v finalu. Ker se to ni zgodilo, so vreče pistacij ostale pozabljene, zaprte po shrambah. Iskreno lahko priznamo, da pistacije pri nas uporabljamo predvsem v zgoraj navedene namene, v naših kuhinjah pa niso ravno najbolj pogosta surovina. Ob njih večina najprej pomisli kvečjemu na zelenkast sladoled pri svojem najljubšem slaščičarju, resnejši sladkosnedi morda na zelene turške baklave, ampak iz teh drobnih oreškov je moč pripraviti še marsikatero imenitno jed. Oreške lahko v trgovinah kupimo večinoma že pražene in slane, neprimerno bolje pa je, če jih na tržnici kupimo surove in jih doma spražimo v pločevinasti ali litoželezni ponvi! Iz takšnih pistacij lahko pripravimo sladka peciva, pri katerih z njimi nadomestimo katerekoli druge oreške, spečemo lahko denimo pistacijevo potico. Za slane jedi je iz pistacij najpripravneje najprej narediti pesto. Pri tem lahko uporabimo že slane pražene pistacije iz trgovine, ki jim dodamo na kocke narezan trdi sir, denimo parmezan ali zbrinc, šop bazilike (obnese se tudi rukola ali kakšna druga podobna zel), olivno olje, česen in sol po okusu. Vse skupaj temeljito zmečkamo v pesto ali v sekljalniku zmeljemo v gosto kremo (gostoto uravnavamo s količino olja), s katero zabelimo testenine, pečeno meso in nekatere ribe, popečene kruhke za prima slani prigrizek in podobno. S pestom lahko celo premažemo testo za pico in z njim v celoti ali delno nadomestimo paradižnikovo omako. Temu seveda prilagodimo nadev, imenitno se obnese iz mocarele in nasekljanih sušenih paradižnikov, ki jim za sočnost dodamo nekaj kolobarjev svežih. Drevo pistacije, ki rodi te slastne majhne oreške, je v resnici sorodnik navadnega oreha in izvira z jugozahoda Azije. Lupina ploda se že na drevesu odpre z značilnim zvokom in legenda pravi, da če zaljubljenci stojijo pod drevesom in to odpiranje poslušajo, jim prinaša srečo. Poleg sreča nam pistacija menda prinaša tudi zdravje, saj naj bi po trditvah strokovnjakov ugodno vplivala na raven holesterola

Špageti s pistacijami

Potrebujemo 500 g špagetov, 200 g razkoščičenih črnih oliv, 150 g oluščenih pistacij, 6 žlic ekstra deviškega olivnega olja, 6 vejic sveže bazilike, strok česna, morsko sol, sveže zmlet poper.

Špagete ali druge testenine skuhamo na zob, medtem pa v sekljalniku grobo sesekljamo olive, pistacije, olivno olje, baziliko, česen, sol in poper. Kuhane testenine takoj odcedimo, prilijemo pripravljeno omako, dobro premešamo in takoj postrežemo s kozarcem črnega vina.

Losos s pistacijami

Potrebujemo 500 g lososa, 1 gomolj koromača, 1 krompir, 1 korenček, 20 črnih oliv, sveže mlet poper, morsko sol, olivno olje, veliko pest surovih pistacij, 200 g domače skute, bučno olje.

Visok pekač obložimo s papirjem za peko, dno pokrijemo s kolobarji koromača ter tenkimi rezinami krompirja in korenčka ter rahlo posolimo. Na to položimo oprane in osušene filete lososa s kožo navzdol, okoli nadevamo olive, ribo pokapamo z olivnim oljem ter malo popopramo. Pekač tesno pokrijemo z aluminijevo folijo, ki jo po robovih zatesnimo. Za 40 minut porinemo v pečico, ogreto na 200 stopinj. Medtem v suhi pločevinasti ponvi med mešanjem rahlo opražimo pistacije in na dva velika krožnika nadevamo skuto. Nato s pekača odstranimo folijo in ga vrnemo v pečico, vključeno na infra žar, še za nekaj minut. Nato, vsebino pekača zložimo na krožnike poleg skute, ki jo posujemo z zdrobljenimi pistacijami in pokapamo z bučnim oljem! Postrežemo z vinom.

Keksi s pistacijami

Potrebujemo 50 dag moke, 6 žlic sladke smetane, 10 dag rjavega sladkorja v prahu, 4 rumenjake, 26dag masla. Za nadev še 10 dag rjavega sladkorja v prahu, 3 beljake, 20 dag mletih, neslanih pistacij.

Dobro zmešamo moko, sladko smetano in rumenjake. Dodamo še maslo, narezano na koščke, in sladkor ter pregnetemo. Testo zavijemo v folijo ter damo za dve uri v hladilnik. Za nadev stepemo sneg, ki mu dodamo sladkor v prahu. V stepen sneg nato narahlo umešamo sesekljane pistacije. Nato testo razvaljamo in izrežemo kroge premera približno 5 cm. Na vsak krog damo žličko nadeva in ga zvijemo v tulec. Tako narejene tulce damo na pekač, obložen s papirjem za pekom, in jih pri 180 stopinjah pečemo okrog 20 minut.

Sirove kroglice s pistacijami

Potrebujemo 60 g svežih pistacij brez lupine, 170 g zmehčanega kozjega sira, 50 g pasirane skute, morsko sol.

Pistacije pražimo 3 minute in jih nato drobno sesekljamo. Zmešamo skuto in kozji sir. Na pekač, obložen s papirjem za peko, nadevamo po žličko mešanice in jih v hladilniku ohlajamo 15 minut. Z rokami oblikujemo kroglice in jih povaljamo v sesekljanih pistacijah ter ohladimo v tesno pokriti posodi.

Zoran Triglav (Foto: Luka Cjuha)