Predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar bo nadzornikom na jutrišnji seji po neuradnih informacijah predstavil novo strategijo za obdobje do leta 2017. Zaradi strmega padca premij so jo bili v zavarovalnici prisiljeni spremeniti že po vsega nekaj mesecih.

Ključni poudarek nove strategije naj bi bila še vedno dobičkonosnost poslovanja, vendar naj bi Slapar večji poudarek dal tudi znižanju stroškov poslovanja in premijam. Samo v minulem letu so se namreč premije znižale kar za sedem odstotkov, v prvi polovici letošnjega leta pa še za dodatnih osem odstotkov. Pri obrambi tržnega deleža Triglav sicer ne namerava pristati na cenovno tekmo z nekaterimi bolj agresivnimi tujimi zavarovalnicami, saj bi s tem tvegal tudi povečanje deleža neplačnikov in posledično padec dobička. Kako bodo torej obranili svoj tržni delež in kakšne spremembe nameravajo vpeljati, za zdaj še ni znano.

Odločitev nadzornikov, da pripravo nove strategije zaupajo Slaparju, jasno nakazuje, da vsaj v kratkem ne bo prišlo do sprememb na vrhu Triglava. Čeprav je bilo prvotno mišljeno, da ga bo Slapar po razrešitvi Matjaža Rakovca vodil le začasno oziroma do imenovanja novega predsednika uprave, se nadzornikom z iskanjem novega prvega moža ne mudi. To nakazujejo tudi pojasnila predsednika nadzornega sveta Triglava Mateja Runjaka, ki priznava, da nadzorniki o tem doslej niso še niti razpravljali. Če bo torej Slapar ostal predsednik uprave do izteka svojega mandata, torej do novembra prihodnje leto, ni mogoče izključiti, da bo prišlo do povečanja števila članov uprave. Trenutno so namreč poleg Slaparja v upravi le še Benjamin Jošar, Stanislav Vrtunski ter delavska direktorica Marica Makoter, ki so si morali porazdeliti naloge oziroma zadolžitve Rakovca in Igorja Stebernaka in naj bi bili tako že preobremenjeni. Med potencialnimi kandidati za novega člana uprave se sicer omenja zlasti Uroš Ivanc, sedanji izvršni direktor za finance.

Slapar ima za razliko od Rakovca pri nadzornikih tudi veliko večjo podporo pri načrtovanem prevzemu Croatie Osiguranje. Kot smo razkrili v Dnevniku, bi Triglav prevzem financiral delno z lastnimi sredstvi. Preostalo bi pokril bodisi s premostitvenim posojilom bodisi z dokapitalizacijo. Bolj podrobne izračune naj bi Slapar nadzornikom predstavil na jutrišnji seji strateške komisije. Rok za oddajo nezavezujočih ponudb za nakup največje hrvaške zavarovalnice se sicer izteče že v petek, vendar za zdaj ni mogoče izključiti, da bo hrvaška vlada rok podaljšala. Vrednost prevzema Croatie Osiguranje se ocenjuje na okoli 150 milijonov evrov, v boj za nakup zavarovalnice pa se je poleg Triglava podalo še deset investitorjev, ki so tudi dvignili razpisno dokumentacijo. Med temi naj bi bile tudi poljska PZU, avstrijski Grawe in Vienna Insurance Group, italijanski Generali ter rovinjska Adris Grupa, medtem ko naj bi bili pri financiranju posla z izbranim strategom pripravljeni sodelovati tudi EBRD in IFC.

Pričakovati je, da bodo nadzorniki podprli upravo in soglašali z oddajo nezavezujoče ponudbe, naslednji koraki pa bodo v veliki meri odvisni od izsledkov skrbnega pregleda. Potencialni investitorji bodo brez dvoma velik del pozornosti namenili zlasti višini oblikovanih rezervacij in kapitalski ustreznosti hrvaške zavarovalnice. Zaradi padca kupne moči prebivalstva, visoke stopnje brezposelnosti in neugodnih makroekonomskih razmer bodo investitorji velik poudarek brez dvoma namenili tudi kakovosti zavarovalnega portfelja Croatie Osiguranje in stanju pri obračunanih in pobranih premijah. Triglavu pri prevzemu Croatie Osiguranje svetuje ameriška investicijska banka Goldman Sachs, ki naj bi za svoje storitve računala okoli 40.000 evrov na mesec, v primeru uspešnega prevzema pa naj bi se nadejala tudi dodatne provizije.