Večina svetnikov je včeraj že šestič potrdila enoletno podaljšanje občinskega sodelovanja v družbi Bežigrajski športni park, ki so jo družba GSA poslovneža Joca Pečečnika, Olimpijski komite Slovenije in mestna občina ustanovili 2007 z namenom prenoviti Plečnikov stadion. Podaljšanje pogodbe je potrebno, ker Pečečnik kot direktor družbe še vedno ni pridobil gradbenega dovoljenja, saj se zatika pri okoljevarstvenem soglasju.

Ministrstvo ponovno presoja o pritožbi

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je po pritožbi stanovalcev iz Fondovih blokov izdano soglasje razveljavilo ter agenciji za okolje naložilo, naj ponovno odloči. Presenetljivo agencija v drugo ni izdala soglasja, zaradi česar se je na ministrstvo tokrat pritožil Bežigrajski športni park. Ministrstvo o pritožbi še ni presodilo.

Ti dogodki in dejstvo, da vprašanje lastništva zemljišča ob Fondovih blokih, kjer Bežigrajski športni park namerava zgraditi tri vile za poslovno dejavnost, še ni dokončno rešeno, so razlogi, zaradi katerih je Pečečnikov projekt danes bolj oddaljen od realizacije kot leto prej, je prepričan svetnik Anže Logar (SDS). »Neskončno podaljševanje pogodbe vodi v propadanje kulturnega spomenika,« je še dodal Logar. Mojca Škrinjar (SDS) pa je celo predlagala, da bi občina odkupila Plečnikov stadion in ga prenovila kar sama, saj bi bila »sramota nad sramoto, če bi ta stadion propadel«. Na pripombe opozicije se je odzval le župan Zoran Janković, ki je stopil v bran projektu, češ, da je dober.

Svarili pred tem, da Ljubljana postane grda

Na dnevnem redu včerajšnje seje je bil tudi prostorski akt za območje Kolizeja. Ta je dvignil nemalo prahu, saj dopolnjeni osnutek v novem Kolizeju oziroma tako imenovani Musici Tivoli dopušča ureditev koncertne dvorane, vendar je ne izrecno zahteva. To je presenetljivo predvsem zato, ker je ministrstvo za kulturo družbi Mons leta 2009 dovolilo porušitev starega Kolizeja med drugim pod pogojem, da bo vlagatelj osrednji del novega kompleksa namenil kulturni dejavnosti.

Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da bodo vztrajali pri svojem takratnem pogoju, zato gre pričakovati, da bo predlog prostorskega akta vključeval to zahtevo. Povedali so tudi, da po njihovih informacijah vlagatelj, to je sedaj Anderličeva projektna družba Tivoli Projekt, namerava zgraditi koncertno dvorano, s čimer soglašajo. To informacijo smo želeli preveriti tudi pri Anderliču, vendar njegovega odgovora nismo prejeli.

Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) je opozoril, da je zemljišče, na katerem je stal Kolizej, obremenjeno s hipotekami in zemljiškim dolgom v skupni višini 20 milijonov evrov. »Vprašanje je, če bo ob takih bremenih kdo dal kredit za gradnjo,« je izpostavil Jazbinšek, ki meni, da si banke v takšnih časih ne bodo dovolile financiranja gradnje stanovanj, ki bi ostala neprodana. Ne glede na pomisleke še nekaterih drugih svetnikov pa je večina v mestnem svetu dopolnjenemu osnutku dala svoj glas.