Razlike v položaju Romov v Sloveniji in tudi med njimi so zelo velike, je ugotavljala Vonta. Zato so po njenem mnenju tudi izhodišča za razvoj zelo različna. Tisto, kar je v enem okolju nesprejemljivo, je v drugem edina možna rešitev, je povedala in predlagala, naj poskusi vsak stopiti korak naprej od tistega, kar so že dosegli.

Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc ji je predstavil najstarejše združenje Romov v Sloveniji, ustanovljeno leta 1985, ker Romi do takrat niso imeli možnosti soodločanja v lokalnih skupnostih, sestavlja pa ga 33 društev.

Danes skrbijo za usklajevanje med društvi in svetniki, združenimi pod Zvezo Romov Slovenije. Pri njih delujejo forum romskih svetnikov, ženski forum, politični forum in forum izobraženih Romov, izdajajo časnik, imajo romski informativni center in lastno radijsko produkcijo, inštitut za romološke študije, izobraževanje in kulturo, prav zdaj pa se pripravljajo na akreditacijo za visokošolski program romoloških študij kot edinstveni v Evropi.

Vonti so predstavili tudi delovanje svetniškega foruma in Sveta romske skupnosti. Slednjemu po mnenju Romov država ne daje vloge, ki mu pripada po zakonu o romski skupnosti, saj se nekatera ministrstva ne odzivajo na njihove pobude. Težave pa imajo tudi v lastnih vrstah, ker se nekateri člani iz jugovzhodne Slovenije sploh ne udeležujejo sestankov, zakonodaja pa ne predvideva njihove zamenjave.

v zvezi vidijo težave predvsem v tem, ker ponekod ni romskih aktivistov, ki bi se zavzemali za njihove pravice, aktivnosti svetnikov na Dolenjskem, v Posavju in Beli krajini skoraj ni zaznati, med tem ko se v Prekmurju romski predstavniki na lokalni ravni pogovarjajo z vsemi.