OECD bo vmesno napoved objavila v okviru vrhunskega srečanja skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20) konec tega tedna v ruskem Sankt Peterburgu.

Leterme je danes v razpravi o gospodarskih spremembah v Evropi in svetu povedal, da bo poročilo OECD pokazalo, da se razmere v evropskem gospodarstvu stabilizirajo že vse od konca 2012. Območje evra in celotna EU sta se iz recesije izkopala v drugem letošnjem četrtletju.

Vmesna napoved OECD bo po Letermovih besedah izpostavila, da se v evropskem gospodarstvu kažejo znaki okrepljenega zaupanja, s čimer je stara celina na poti "skromnega okrevanja v drugi polovici tega leta in močnejše rasti v prihodnjem letu".

Nekdanji belgijski premier je dejal, da gre za razmeroma dobro vest za Evropo po dolgi krizi, a ob tem opozoril, da je okrevanje krhko in da ga spremlja obilo negotovosti.

Evropa se mora zato spopasti s svojimi ključnimi strukturnimi težavami in odgovoriti na izzive visoke brezposelnosti, problemov v bankah in načinov za obnovo investicij v infrastrukturo.

"Evropa ne mora ostati globalni igralec, če najprej ne pospravi po svoji hiši," je dejal Leterme. Evropa bi morala po njegovem prepričanju bolje izkoristiti dodano vrednost, ki jo prinašajo globalizacijski procesi, a za to mora postati bolj produktivna in odstraniti ovire za zaposlovanje in podjetniško pobudo.

Belgijec je pozval še k večji prilagodljivosti evropskega gospodarstva in socialnega modela na stari celini, zavzema pa se tudi za dokončanje notranjega trga v EU:

Jean-Pierre Lehmann iz ugledne švicarske poslovne šole IMD pa je zbranim povedal, da se mora "Evropa soočiti z realnostjo". Ta je, da živimo v svetu, ki ga vse bolj zaznamuje Kitajska.

"Evropa mora resno razmisliti, kako se bo prilagodila svetu, saj se svet ne bo prilagodil njej," je povedal Lehmann in ob tem ugotovil, da ima stara celina še vedno dovolj orodij za ohranitev ključnega položaja v novem svetovnem redu. Izpostavil je predvsem izjemno sposobnost družbenih inovacij.