Fischer je povedal, da se je skupaj s Pahorjem seznanil s problemi nemško govoreče etnične skupine v Sloveniji. Oba sta do manjšin poudarjeno naklonjena in jih spoštujeta, sicer pa imajo te v slovenski ustavi zagotovljeno, da lahko razvijajo in ohranjajo svojo kulturo in svoj jezik, je pristavil.

Glede današnjih predlogov o sodelovanju pa je dejal, da jo bo Avstrija na temelju kulturnega sporazuma, ki ga je sklenila s Slovenijo, še najprej finančno podpirala.

Predsednik Pahor je dodal, da sporazum o kulturnem sodelovanju med državama daje pripadnikom, ki čutijo nemške korenine, dovolj možnosti, da se znotraj 61. člena ustave Slovenija obveže - in to tudi počne - da lahko izrazijo svojo identiteto.

Ker so bile na sestanku s predstavniki manjšine izrečene tudi želje po priznanju nemško govoreče skupine kot avtohtone manjšine, je poudaril, da ni zagovornik njihovih pričakovanj. Svetoval pa je, naj se tako kot drugi potrudijo za svobodno izražanje svoje identitete, kar bo po njegovem podprla tudi država.

Slovenija je k temu zavezana kot demokratična in odprta družba, je še povedal Pahor.

Predsednik društva Kočevarjev staroselcev August Gril pa je dejal, da jih je današnji obisk razočaral. Namreč, slovenska vlada in politika še vedno vztrajata pri navedenem kulturnem sporazumu, ki pa zanje ni rešitev.

Nastopil je čas za priznanje nemške manjšine v Sloveniji in kaj takega je zanjo nujno, je izpostavil Gril.

Predsednik Fischer si je v Kočevju, kjer ga je najprej pozdravil tamkajšnji župan Vladimir Prebilič, v pokrajinskem muzeju oz. Šeškovem domu ogledal razstavo Kočevska izgubljena dediščina in se vpisal v muzejsko knjigo gostov.

Po ogledu razstave se je vnovič sešel s predstavniki nemško govoreče manjšine, po neformalnem druženju z njimi pa je odšel v Ljubljano, kjer mu bo predsednik republike Pahor priredil slovesno večerjo.