Pahor in Fischer se bosta v Kočevju sešla s predstavniki tamkajšnje nemško govoreče etnične skupnosti. Skupnost, ki uživa tudi podporo Avstrije, si prizadeva, da bi bila priznana kot manjšina. S tem bi med drugim pridobila pravico do sofinanciranja delovanja svojih društev. Ta tema se vedno znova pojavlja na dvostranskih srečanjih avstrijskih in slovenskih politikov.

Za slovensko stran pa je na drugi strani zelo pomembna tema zaščita slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem in Štajerskem. Tako je moč pričakovati, da se bosta tega vprašanja na delovnem pogovoru na štiri oči ter na plenarnih pogovorih med delegacijama pod vodstvom predsednikov držav v ponedeljek dotaknila tudi Pahor in Fischer.

Poleg tega ima Fischer v ponedeljek na programu še pogovor s predsednikom državnega zbora Jankom Vebrom in obisk ljubljanske stolnice sv. Nikolaja. Obisk bo nato nadaljeval na Bledu, kjer se bo na delovnem pogovoru sešel s slovensko premierko Alenko Bratušek. Udeležil se bo tudi odprtja Strateškega foruma Bled, kjer bo sodeloval na glavnem panelu voditeljev pod naslovom Spremembe v Evropi in svetu.

Slovenija in Avstrija gojita zelo dobre sosedske odnose. Politiki z obeh strani se tudi redno srečujejo. Pahor se je nazadnje na uradnem obisku na Dunaju mudil februarja, medtem ko je avstrijski predsednik Slovenijo nazadnje obiskal aprila 2011. Bratuškova, ki je bila na uradnem obisku na Dunaju junija, je tako kot Pahor Avstrijo obiskala kot prvo med sosednjimi državami po nastopu mandata.

Še posebej intenzivni so gospodarski stiki med državama. S 5,6 milijarde evrov in 48-odstotnim deležem pri tujih neposrednih investicijah v letu 2012 je Avstrija daleč najpomembnejša tuja investitorka v Sloveniji.

Slovenski izvoz v Avstrijo je bil lani vreden 1,73 milijarde evrov, uvoz iz te države pa je znašal 2,59 milijarde evrov, kažejo podatki statističnega urada. V prvih petih mesecih letošnjega leta je izvoz dosegal vrednost 742 milijona, uvoz pa 1,06 milijarde evrov.