Rusija nasprotuje vojaškemu posredovanju

Do srečanja predstavnikov petih velesil je prišlo pred današnjim zasedanjem VS ZN, katerega uradna tema je sicer misija ZN na Haitiju. Ali bi lahko VS ZN že razpravljal tudi o resoluciji o Siriji, ni znano. Zaradi ruskega nasprotovanja predlaganemu besedilu so možnosti za to zelo majhne, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Velika Britanija želi, da bi resolucija dovolila uporabo »vseh potrebnih ukrepov za zaščito civilistov«, s čimer bi mednarodna skupnost dobila tudi mandat za morebitno vojaško posredovanje. Rusija odločno nasprotuje takšni možnosti, saj je prepričana, da želijo zahodne države odstraniti Asada, poroča francoska tiskovna agencija AFP. te so to sicer izrecno zanikale.

Veto na resolucijo

Vsaka od petih stalnih članic VS ZN ima pravico veta na katerokoli resolucijo sveta. Rusija in Kitajska sta že vložili veto na tri resolucije, s katerimi so zahodne države želele okrepiti pritisk na Asada brez uvedbe sankcij.

Rusija medtem države poziva, naj do sprejema kakršnekoli odločitve počakajo, dokler inšpektorji ZN ne končajo neodvisne preiskave na prizorišču domnevnega napada s kemičnim orožjem v Siriji.

Sirija bo presenetila agresorje

Sirija bo v primeru tuje vojaške intervencije postala »pokopališče za napadalce«, je danes posvaril sirski premier Vael al Halki. Ob tem je zahodne države obtožil, da si izmišljuje izgovore za napad, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Halki je prepričan, da bo Sirija »presenetila agresorje«. »Kolonialistične grožnje« zahodnih sil Sirije ne bodo prestrašile zaradi volje in odločenosti sirskega ljudstva, ki se ne pusti poniževati, je bil oster v izjavah na državni televiziji. Dodal je, da si zahod izmišljuje izgovore za vojaško posredovanje proti Siriji. »Izmišljujejo si lažne scenarije in fiktivne alibije za vojaško posredovanje v Siriji,« je menil premier.

»Teroristi« bodo kmalu kemično orožje uporabili tudi proti Evropi

Namestnik sirskega zunanjega ministra Fajsal al Makdad je danes dejal, da so ZDA, Velika Britanija in Francija »teroristom« pomagale pri uporabi kemičnega orožja v Siriji, ista skupina pa da ga bo kmalu uporabila tudi proti Evropi, poroča Reuters. Novinarjem je razložil, da je inšpektorjem ZN podal dokaze, da so sarin na vseh območjih napada uporabile »oborožene teroristične skupine«.

»Še enkrat ponavljamo, da so kemično orožje uporabile teroristične skupine, pomagale pa so jim ZDA, Velika Britanija in Francija. To moramo ustaviti,« je rekel. »To namreč pomeni, da bodo te iste skupine orožje usmerile proti Evropi,« je zaključil.

Grožnja mednarodnemu miru

Uporaba kemičnega orožja v Siriji je »nesprejemljiva« in »ne more ostati brez odziva«, je danes v Bruslju poudaril generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen po sestanku veleposlanikov članic zavezništva. »Ocenjujemo, da je uporaba kemičnega orožja grožnja mednarodnemu miru in varnosti,« je še izpostavil.

»Grozljivo uporabo kemičnega orožja« 21. avgusta v okolici Damaska, ki je terjala številna življenja, »najostreje obsojamo«, je poudaril Rasmussen v sporočilu za javnost po sestanku Severnoatlantskega sveta, ki je danes razpravljal o Siriji.

Zaloga kemičnega orožja

Sirski režim ima »zalogo kemičnega orožja« in informacije iz številnih in različnih virov kažejo, da je odgovoren za uporabo kemičnega orožja v omenjenem napadu, je še izpostavil generalni sekretar.

To je po Rasmussenovih navedbah »očitna kršitev dolgoletnih mednarodnih norm in prakse«. »Uporaba takšnega orožja je nesprejemljiva in ne more ostati brez odziva. Krivci morajo odgovarjati,« je poudaril.

Budno spremljanje razmer

Zaveznice se bodo po besedah generalnega sekretarja Nata še naprej redno posvetovale in budno spremljale razmere v Siriji ter pomagale Turčiji pri zaščiti jugovzhodne meje.

Zavezništvo je ob tem še izrazilo popolno podporo preiskavi ZN, ki trenutno poteka, ter obžalovanje, ker sirski režim preiskovalcem ni omogočil takojšnjega in varnega dostopa do prizorišča napada.

Enostranskega vojaškega posredovanja ne bo

ZDA so izključile možnost enostranskega vojaškega posredovanja v Siriji in se s svojimi zaveznicami pogajajo o morebitnih kaznovalnih napadih, ki bi trajali več kot en dan, je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal neimenovan visok ameriški funkcionar. »Kakršnakoli vojaška akcija ne bi bila enostranska. Vključevala bi več mednarodnih partnerjev,« je dejal funkcionar. Napadi v Siriji, če bi bili odobreni, pa bi lahko trajali več kot le en dan, je dodal.

Ameriška vlada doslej še ni želela razkriti, ali bi vojaško posredovanje, o katerem še premlevajo, zajemalo kaj več kot raketne napade z rušilcev, ki se trenutno že nahajajo v Sredozemlju, in če bo potreben tudi vstop bojnih letal v sirski zračni prostor. »Trenutno preučujemo vse možnosti,« je povedal neimenovani funkcionar.

Možnost ponovne uporabe kemičnega orožja

ZDA in njene zaveznice se tako pripravljajo na vojaško posredovanje v Siriji zaradi domnevne rabe kemičnega orožja s strani režima sirskega predsednika Bašarja al Asada. ZDA s Turčijo, Jordanijo in drugimi partnerji že razpravljajo o načrtih v primeru povračilnih ukrepov sirskega režima, če bi do napada pod vodstvom ZDA prišlo, je zatrdil funkcionar.

»Obstaja možnost, da bi lahko sirska vlada ponovno uporabila kemično orožje. Menimo, da te možnosti ne gre izključiti,« je dodal. Če pa ZDA ne bi posredovale proti Damasku, bi to poslalo nevaren signal drugim režimom z zalogami kemičnega orožja, kot je na primer Severna Koreja, je še zatrdil.

Resolucija o Siriji

Britanski premier David Cameron je pet stalnih članic Varnostnega sveta pozval, naj izpolnijo svojo odgovornost, in napovedal resolucijo o Siriji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po navedbah predstavnikov Downing Streeta je cilj te resolucije »odobritev vseh potrebnih ukrepov v skladu s sedmim členov ustanovne listine ZN, da se zaščiti civiliste pred kemičnim orožjem«.

»Stalno govorimo, da si želimo, da VS ZN izpolni svoj odgovornost v zvezi s Sirijo. Danes imajo priložnost, da storijo ravno to,« je dejal Cameron.

Brahimi: Treba je počakati na odločitev VS ZN

ZDA za vsakršno vojaško akcijo kot odziv na domnevne napade s kemičnim orožjem v Siriji potrebuje odobritev Varnostnega sveta ZN, je danes povedal Mednarodni odposlanec za Sirijo Lakhdar Brahimi. »Mislim, da je mednarodno pravo glede tega jasno. Po mednarodnem pravu se lahko vojaški poseg zgodi po odločitvi Varnostnega sveta. Tako pravi mednarodno pravo,« je povedal na novinarski konferenci v Ženevi. »Moram reči, da vem, da predsednik Obama in njegova administracija niso znani po tem, da bi po svetu hodili s prstom na petelinu. Ne vem pa, kako se bodo odločili. Je pa mednarodno pravo vsekakor zelo jasno.«

Obama in Cameron: Asadov režim obrnil orožje proti narodu

Iz urada britanskega premiera so danes sporočili, da sta Obama in Cameron prepričana, da je Asadov režim uporabil orožje proti lastnemu prebivalstvu. »Oba voditelja se strinjata, da vse doslej zbrane informacije potrjujejo izvedbo napada s kemičnim orožje in da ni dvoma, da je za napad odgovoren Asadov režim,« so sporočili. Ob tem so poudarili, da ni dokazov, da bi imela sirska opozicija sposobnosti za izvedbo napada v predmestju Damaska prejšnji teden.

Cameron je še potrdil, da njegova vlada še ni sprejela odločitve o naravi odziva Velike Britanija, a je zatrdil, da bo zakonit in se bo osredotočal na napade s kemičnim orožjem.

Francoski parlament bo v sredo na izredni seji razpravljal o Siriji. Predstavnica parlamenta za stike z javnostjo Najat Vallaud-Belkacem je povedala, da je predsednik Francois Holland sklical zasedanje, da bi ocenili situacijo v Siriji.

Hamenej: Ameriški napad na Sirijo bi bil katastrofa

Kakršnokoli vojaško posredovanje ZDA proti Siriji bo pomenilo »katastrofo« za regijo, je danes opozoril iranski vrhovni voditelj, ajatola Ali Hamenej. Iranski voditelj se je s tem odzval na vedno glasnejša razmišljanja ZDA in drugih zahodnih držav o vojaškem posredovanju v Siriji. »Ameriško posredovanje bo katastrofa za regijo, ki je kot skladišče smodnika,« je po poročanju iranske državne televizije povedal Hamenej na srečanju s kabinetom novega iranskega predsednik Hasana Rohanija. Po Hamenejevih besedah prihodnosti regije ni mogoče predvideti v primeru vojaškega napada na Sirijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je danes ostro obsodil vsako vrsto vojaške intervencije v Siriji. Opozoril je na poslabšanje razmer v primeru izvedbe napada, grožnje s posredovanjem pa je označil za »povratek v srednji vek«.Iran, glavni zaveznik sirskega režima v regiji, se v zadnjih dneh zelo ostro odziva na napovedi o vojaškem posredovanju Zahoda, ki trdi, da se mora tako odzvati na domnevni kemični napad režimskih sil na obrobju Damaska. Damask in opozicijski uporniki drug drugega krivijo za napad, v katerem naj bi bilo ubitih več sto ljudi.

Ban Ki Moon svari pred vojaškim posredovanjem v Siriji

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je danes posvaril pred vojaškim posredovanjem v Siriji in pozval k diplomatski rešitvi. Varnostni svet ZN mora o sirski krizi doseči soglasje, je zahteval Ban. Medtem pa je Velika Britanija napovedala, da bo v VS ZN iskala podporo za vojaško posredovanje.

»VS ZN mora ohraniti svojo politično odgovornost,« je dejal Ban in opozoril pred prenaglim vojaškim posredovanjem. Po njegovih besedah se morajo najti neizpodbitni dokazi glede uporabe kemičnega orožja v konfliktu.

Inšpektorji ZN, ki trenutno v okolici Damaska preiskujejo prizorišča domnevnih napadov z kemičnim orožjem, morajo po Banovih besedah svoje delo zaključiti, kar jim bo vzelo vsega skupaj 14 dni. »Potrebujejo čas, da opravijo svoje delo,« je dejal generalni sekretar v Haagu na slovesnosti ob 100. obletnici ustanovitve Palače miru.

Rusija zavrnila argumente ZDA

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ameriškemu kolegu Johnu Kerryju dejal, da Moskva zavrača trditve Washingtona, da je sirski režim odgovoren za napad s kemičnim orožjem na obrobju Damaska pred tednom dni. Lavrov je še posvaril, da bi morebitni zračni napadi na Sirijo destabilizirali državo in celoten Bližnji vzhod.

V torkovem telefonskem pogovoru je Lavrov opozoril Kerryja, da vedno glasnejša razmišljanja ZDA in drugih držav o vojaškem posredovanju v Siriji spodkopavajo diplomatske napore za rešitev sirske krize, poroča francoska tiskovna agencija dpa.

Vendar pa Rusija ne more preprečiti napada, če se Washington zanj odloči. Lavrov lahko le opozarja pred katastrofalnimi posledicami in pravi, da napad ne bo končal državljanske vojne, ampak bo položaj le poslabšal, kot se je to zgodilo v primerih zahodnega posredovanja v Iraku ali Libiji.

Rusija evakuirala več kot sto državljanov

Medtem je Rusija iz Sirije evakuirala 116 svojih državljanov in državljanov drugih nekdanjih sovjetskih republik. Kot so danes sporočili z ruskega ministrstva za izredne razmere, sta dve letali z evakuiranci poleteli iz sirskega pristaniškega mesta Latakija, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Rusija je ob tem zatrdila, da ne izvaja množične evakuacije več tisoč ruskih državljanov, ki naj bi se še nahajali v Siriji. Ministrstvo za izredne razmere je z letalskimi poleti od začetka sirskega konflikta iz države evakuiralo 750 Rusov in državljanov drugih nekdanjih sovjetskih republik.

ZDA prepričane brez dokazov

Joseph Biden je bil v torek doslej najvišji predstavnik administracije, ki je za napad, v katerem naj bi umrlo 355 ljudi, naravnost obtožil Asadov režim. Državni sekretar John Kerry je v ponedeljek dejal, da obstaja le malo dvoma v to, da bi bil za napad odgovoren kdo drug kot pa režim. ZDA doslej sicer še niso podale konkretnih dokazov, da bi bil za napad kriv Asadov režim, ki obtožbe odločno zanika, vseeno pa se z nekaterimi zavezniškimi državami pripravljajo na omejen vojaški poseg, ki ne bo namenjen zamenjavi režima ali pomoči upornikom, ampak le kaznovanju zaradi uporabe kemičnega orožja.

ZDA pripravljene na napad

Spomnimo, ameriški obrambni minister Chuck Hagel je med obiskom v Bruneju v torek zagotovil, da so ameriške sile pripravljene na vojaško akcijo, ko bo to ukazal Obama, in imajo v vzhodnem Sredozemlju štiri raketne rušilce.

Obama je v torek dobil tudi soglasje od kanadskega premierja Stephena Harperja, ki je izjavil, da se strinja z oceno, da je kemično orožje uporabil Asadov režim, kar zahteva trden odgovor. Obama je o Siriji v torek spet govoril tudi s Cameronom, že prej pa s Hollandom in avstralskim premierjem Kevinom Ruddom.

Od drugih zaezniških držav je »posledice« za kemični napad podprla Nemčija preko zunanjega ministra Guida Westerwelleja, italijanska zunanja ministrica Emma Bonino pa je vojaško akcijo brez dovoljenja Varnostnega sveta zavrnila.