Mašo je letos vodil ljubljanski pomožni nadškof Anton Jamnik, kar je bilo za mnoge nemajhno presenečenje. Sprva je bil seveda kot običajno predviden ljubljanski nadškof Anton Stres, ki pa je moral po ukazu Vatikana odstopiti. Njegov namestnik Andrej Glavan je maševal v Zaplazu, kardinal Rode v Fari pri Kočevju, na Brezjah ni bilo nobenih vidnih predstavnikov politike. Je torej tudi to nek simbol sprememb v slovenski Cerkvi?

Anton Jamnik je sicer tudi pravšnji cerkveni dostojanstvenik za komentar finančnih operacij v mariborski nadškofiji, nenazadnje svet financ mora dobro poznati, njegov brat Alojz je bil prav v času spornih dogodkov v Mariboru član uprave NLB odgovoren prav za kreditiranje, brat Janez pa finančnik v zdaj že propadlem SCT-ju. A komentarju se je Jamnik v pridigi izognil, dogodke v Cerkvi pa označil kot "preizkušnjo, ki vse nas vabi, da vso širino in vrednost upanja, ki ga vsebiuje naša vera, znova odkrijmo in iz njega globlje zaživimo."

Posebej za Dnevnik je Jamnik dejal še, da sta bila odstopa obeh nadškofov v pristojnosti odnosa med Svetim sedežem in apostolskim nuncijem. "To je preizkušnja, huda preizkušnja na Slovenskem. Težko razumemo kakšne stvari, ampak gledati je treba naprej, današnji praznik nam govori o večnosti, o življenju, o radosti. Ko gre človek v hribe, je včasih megla in ne vemo, kam hodimo in ne vidimo naprej. Potem se pa megla razkadi in nastane tak lep sončen dan, kot je današnji. Tako bomo morda dogodke za nazaj razumeli ali kot je rekel pesnik Rilke, naučimo se živeti z vprašanji, morda bomo pa nekega dne našli odgovore," je za Dnevnik dejal Jamnik.

Na Brezjah več kot 4000 ljudi

Škofovemu nagovoru je po podatkih redarjev Turističnega društva Brezje, ki so poskrbeli za parkiranje, prisluhnilo preko 4000 ljudi. Na Brezje so se pripeljali s 1350 avtomobili in tremi avtobusi, nekateri pa so na Brezje priromali peš ali prikolesarili. Med zbranimi na slovesnem bogoslužju pa danes ni bilo vidnejših političnih predstavnikov.

Marijin praznik vsako leto obeležujejo tudi Romi, ki se pred velikim šmarnom podajo k Marijinim svetiščem. Letos jih na Brezjah in na sosednjem Črnivcu v šotorih pred kombiji kampira okrog 500. Skupaj z drugimi verniki so sodelovali procesiji z lučkami in Marijo Pomagaj. Nagovoril jih je njihov župnik Peter Kokotec in drugi, ki so izpostavili, da Bog ne gleda na narod ali na osebo, temveč da izbira iz ljubezni do vsakega človeka.

Na Zaplazu maševal Glavan

Novomeški škof Glavan, ki začasno vodi tudi ljubljansko nadškofijo, je v nagovoru vernikom v dolenjskem romarskem središču spregovoril o koreninah današnjega praznika Marijinega vnebovzetja in poudaril, da je Marija živela iz vere, ki je šla skozi velike preizkušnje. Kot pravi, je njihova vera tudi danes lahko v nevarnosti, zamaje se lahko tudi zaradi najnovejših dogodkov, ne le zaradi dogajanja v mariborski nadškofiji.

Po škofovih besedah se slabosti ene izmed šestih škofij izrabljajo za napad na celotno slovensko Cerkev. Med krivci za to je navedel satana in medije. "Rdeči zmaj vztrajno napada," je položaj primerjal s svetopisemsko legendo, v kateri se žena z detetom bori z zmajem. Glavan poudarja, da napake ene ne morejo biti grehi vseh škofij. Kot je omenil, sta ljubljanski in mariborski nadškof, Anton Stres in Marjan Turnšek, z odstopom sprejela objektivno odgovornost za finančni polom. "Škofje in duhovniki smo vzeti izmed ljudi. Nismo brez napak, a vendar skušamo nesebično služiti Cerkvi in vam, dragi verniki," je še dejal.

Lipovšek: Podpirajte nas z molitvijo, da bomo rešili vse, kar se rešiti da

Tudi celjski škof Stanislav Lipovšek, ki začasno vodi mariborsko nadškofijo, se v svojem nagovoru zbranih v Petrovčah ni izognil nedavnim spremembam v Cerkvenem vrhu. Vernike je prosil, da njega in njegove sodelavce podpirajo z molitvijo, da bodo "rešili, kar se rešiti da".

"Vabam in zankam finančnih trendov in potem, ki so daleč od evangelija in modrega gospodarjenja s cerkvenim premoženjem, se nismo dovolj zoperstavili," je dejal Lipovšek in ob tem omenil tudi druge preizkušnje, kot so bolezen, neuspehi, naravne nesreče, neurja s točo, suša in požari. Rešitev za vse to je po njegovih besedah v današnjem prazniku, ki je znamenje, da na tem svetu ne obstajajo samo problemi in tegobe, temveč tudi luč - Jezus Kristus.

Rode v Kočevju: Kristus vernim daje trdnost in življenjsko silo

Kardinal Franc Rode pa je na dopoldanski slovesnosti v Fari pri Kočevju dejal, da je Marijino vnebovzetje "nepremagljivo upanje, ki nam daje moči tudi v nevarnostih in stiskah sedanjega časa". "Kljub vsemu hudemu, napadom od zunaj in grehom in slabostim od znotraj, vemo, da je Kristus vogelni kamen Cerkve, ki skupnosti vernih daje trdnost in življenjsko silo," je poudaril.

V nagovoru med mašo na Zaplazu na predvečer praznika pa je Rode spregovoril tudi o širjenju nestrpnosti in sovraštva do vernih pri nas. To se po njegovih besedah kaže tudi z nenehnimi zahtevami po ločitvi države od Cerkve, pri čemer gre za "poskus utišanja Cerkve v javnosti". "Nič nimamo proti ločitvi v smislu avtonomnosti države in Cerkve vsake na svojem področju, ne moremo pa sprejeti interpretacije ločitve kot izločenosti vere iz javnega življenja," je dejal.

Ob tem je poudaril, da je krščanstvo povsod priznano kot temelj narodne kulture in evropske civilizacije, od Rusije do Slovaške in Hrvaške, le pri nas ne. Pred leti po njegovih besedah tega sovraštva ni bilo. "Danes pa se zdi, da je, namesto nujnega reševanja perečih gospodarskih težav v ospredju dnevne politike želja po utišanju in izločitvi katoličanov iz javnosti," je dejal in ob tem omenil napovedano spremembo zakona o verski svobodi in predloge k obdavčitvi prostorov za verske obrede. Rode meni, da so si za takšen položaj pogosto krivi tudi sami. Pri tem je omenil finančni zlom mariborske nadškofije in odstop nadškofov. Na to je treba po njegovih besedah gledati v luči vere, saj je Cerkev Božja ustanova, ki je ne morejo uničiti ne napadi od zunaj ne slabosti od znotraj.