Dr. Dolenc je za Dnevnik.si povedal, da ne ve, kaj se je zgodilo z razliko med 24.000 ameriškimi dolarji, ki jih je leta 1992 za operacijo na možganih UKC Ljubljana nakazal bolnik Eliyahu Mesika in računom za 20.000 dolarji, ki ga je UKC Ljubljana izstavil Mesiki. »Mi smo izstavili račun za ceno operacije,« je povedal akademik.

Akademik Dolenc se je sodnim posledicam izmikal

Kot pojasnjuje članek v današnji tiskani izdaji Dnevnika, Sodba izraelskega sodišča v Tel Avivu, ki je izraelskemu bolniku slovenskega nevrokirurga dr. Vinka Dolenca prisodilo visoko odškodnino (danes z obrestmi znaša že več kot šest milijonov evrov), nakazuje, da se je priznani nevrokirurg sodnim posledicam malomarnega zdravljenja že v Izraelu izmikal podobno, kot se v Sloveniji z instrumentom vpisa dolžniškega dolga poskuša izogniti plačilu odškodnine. Izogibanje sojenju v Izraelu ga je na koncu stalo sodbo v odsotnosti, pri nas pa so ga zaradi vpisa zemljiškega dolga kriminalisti ovadili zaradi suma overitve lažne vsebine. Iz sodbe izraelskega sodišča je razvidno, da je Dolenc zavlačeval sojenje, hkrati pa je v sodbi zapisano, da je leta 1992, v času operacije danes invalidnega Izraelca Eliyaha Mesike, poniknilo 4000 od 24.000 ameriških dolarjev, ki jih je Mesika plačal za operacijo.

Izraelsko sodišče mu je kasneje ugodilo, da lahko njega in kogar koli iz zdravniške ekipe zaslišijo prek videokonference, pri čemer so lahko vsi zaslišani kjer koli zunaj Izraela. A takrat si je Dolenc premislil in izraelsko sodišče zaprosil, da ga zaslišijo pred slovenskim sodiščem. Izraelsko sodišče je odločilo, da je zaslišanje prek videokonference najbolj uravnotežena rešitev, na kar se je Dolenc pritožil še na tamkajšnje vrhovno sodišče.

»Sodbe nisem zavlačeval«

Dr. Dolenc je še pojasnil, da sojenja v Tel Avivu ni zavlačeval, kot mu je to očitala sodnica Anat Baron. »Sodbe nisem zavlačeval,« je poudaril. Kot pravi, so se skupaj z njegovo obrambo ravnali po slovenskih postopkih in uzancah. »To vam lahko potrdi tudi (pravnik in nekdanji ustavni sodnik, op.a.) dr. Lojze Ude, ki je spremljal takratni potek dogajanja,« je še razložil in dodal, da denarja za prevoz svojih prič na sodišče v Tel Aviv takrat »eno stavno ni imel.«

Iz ljubljanskega kliničnega centra so pred dnevi že sporočili, da odškodninske tožbe zoper Dolenca ne poznajo, ker klinični center ni bil stranka v postopku, so pa včeraj prejeli pismo odvetnika doktorja Dolenca in bodo celotno dokumentacijo preučili. Šele potem lahko kar koli komentirajo. Ali so dokumentacijo že preučili, smo danes že povprašali UKC Ljubljana, vendar odgovor še čakamo. Dolenc je še vedno zaposlen v kliničnem centru s skrajšanim delovnim časom, leta pa mu poteče dogovor, sklenjen lani na podlagi ZUJF.

Preberite si še komentar Majde Hostnik: Dolenčeva življenjska zgodba bi bila vredna dobrega filmskega scenarija