V začetku meseca je Tepco sporočil, da so vzorci podtalnice pri poškodovani elektrarni pokazali, da so stopnje morebiti kancerogenega cezija v nekaj dneh narasle za skoraj 110-krat. Tepco takrat ni znal natančno razložiti, kaj je povzročilo zvišanje radioaktivnosti, a je zatrjeval, da kontaminirana voda ne bo stekla v morje.

"Sedaj menimo, da je kontaminirana voda stekla v morje," je danes povedal predstavnik Tepca, a vztrajal, da bo vpliv radioaktivne vode na ocean minimalen. "Morske vode niso pokazale neobičajnega porasta radioaktivnosti," je dodal.

Radioaktivne snovi, ki so se sprostile pri taljenju sredic jedrskih reaktorjev, so po potresu in cunamiju, ki sta marca 2011 prizadela Japonsko, prišle v podtalnico, ki se običajno steka v morje. Okoljski strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko tovrstno uhajanje radioaktivnih snovi vplivala na morsko življenje in posledično ljudi, ki jedo morsko hrano.

Medtem pa je skupina 15 strokovnjakov IAEA obiskala prefekturo Fukušima, da bi preverila potek dekontaminacije območij blizu nuklearke. Med petdnevnim obiskom bodo strokovnjaki preučili učinke radioaktivnosti na naravno okolje in preverili upravljanje radioaktivnih materialov v okviru dekontaminacijskih prizadevanj na območju elektrarne Fukušima.

Obisk je del decembrskega dogovora med prefekturo in IAEA o sodelovanju pri dekontaminaciji.

Fukušimo je 2011 prizadela ena najhujših jedrskih katastrof v zgodovini, zaradi katere je moralo domove zapustiti približno 160.000 ljudi.