Množice Američanov od New Yorka do Los Angelesa so v nedeljo zasedle ulice in trge ter s protestom opozorile na nemoralnost sodbe sodišča v Sanfordu, ki je Georgea Zimmermana oprostilo kakršne koli krivde za umor mladoletnega in temnopoltega Trayvona Martina. Mnogi od protestnikov, ki so v večernih urah zasedli newyorški Times Square, so v rokah nosili bombone skittles in čaj snapple – »orožji« mladega Martina. Demonstracije niso bile nasilne. Med tisoči protestnikov je policija zaradi manjših prekrškov aretirala le nekaj deset ljudi. Predsednik Barack Obama, ki je smrt Trayvona Martina označil za tragedijo, je Američane pozval, naj spoštujejo zakon. Ministrstvo za pravosodje je najavilo, da bo ponovno preverilo možnost, da zvezno tožilstvo v primeru Martin vloži obtožnico zaradi kršenja državljanskih pravic.

Napake sodstva in tožilcev

»Trayvon Martin je mrtev zato, ker v tej družbi, tako kot drugi temnopolti fantje, ni bil obravnavan kot oseba, temveč kot problem,« je med nedeljsko mašo dejal dr. Raphael Warnock, pastor baptistične cerkve v Atlanti, ki jo je vodil tudi dr. Martin Luther King. Dr. Warnock je opozoril, da je le mesec dni pred oprostilno sodbo Zimmermanu vrhovno sodišče ukinilo volilna določila iz leta 1965, ki so temnopoltemu prebivalstvu zagotavljala nemoteno udeležbo na volitvah. »Ponovno so ožigosali črnce,« je dejal častiti Warnock, ki z milijoni temnopoltih prebivalcev deli skrb, da bi razsodba v Sanfordu lahko odprla novo sezono lova na ameriške črnce.

Po podatkih iz lanskega leta je v ameriških zaporih kar 60 odstotkov zapornikov temnopoltih moških. Nedeljske demonstracije pa dokazujejo, da se temnopolto prebivalstvo boji naraščajočega rasizma in segregacije. Andrew Cohen, novinar Atlantic Monthlyja, meni, da je Zimmermanova oprostilna sodba posledica omejitev ameriškega sodnega sistema, ki ne dopušča sodnih razprav v smeri »razkrivanja resnice, vse resnice in nič drugega kot resnice«. »Sodne razprave so namenjene zgolj preverjanju omejenega števila dokazov, ki jih sodnik prilagodi sposobnosti razumevanja članov porote,« trdi Cohen, ki dodaja, da tako zasnovani procesi ne morejo najti odgovora na primere, ki imajo širše družbene korenine in implikacije. To drži, toda po analizah pravnih poznavalcev je v primeru Trayvon zatajila strategija tožilcev, ki za obtožnico drugostopenjskega umora niso znali pridobiti dokazov. Zaradi lokalnega zakona, ki v Floridi poveličuje kult samoobrambe vse do pravice uboja tudi v primeru poskusa kraje, je imela obramba veliko prednost. Po mnenju izvedencev bi se proces Zimmerman končal drugače, če bi potekal v kateri koli drugi ameriški zvezni državi.

Toda kljub temu bitka za resnico o umoru Martina ne bi bila izgubljena, če bi tožilstvo bolje pripravilo lastne priče. Največ škode tožilstvu je naredil nastop medicinskega izvedenca, ki je opravil Martinovo avtopsijo, a ni znal izpeljati forenzičnih dokazov o fizičnem dvoboju, preden je Zimmerman ustrelil Martina. »Klasična samoobramba,« je zaradi tega dejal odvetnik Mark O’Mara, »saj ga je Martin fizično napadel in njegovo glavo tolkel ob pločnik.« Porota ni podvomila niti o tem, da peresno lahek mladoletnik lahko fizično obvlada 29-letnega oboroženega težkokategornika? am