"Globalne investicije v svetu so lani upadle na nižjo raven, kot je bila pred krizo," je na predstavitvi Svetovnega investicijskega poročila 2013, ki ga pripravlja Konferenca ZN za trgovino in razvoj (Unctad), danes v Ljubljani povedala Andreja Jaklič z ljubljanske fakultete za družbene vede.

Obeti za v prihodnje prav tako niso preveč optimistični. "Do konca leta 2013 se pričakuje približno podoben obseg neposrednih investicij kot v letu 2012, za naprej pa je prav tako napovedano bolj počasno okrevanje," je povedala Jakličeva. Prihodnje leto bi lahko prilivi TNI v svetu po napovedih Unctada dosegli 1600 milijard dolarjev, leta 2015 pa 1800 milijard dolarjev.

Scenariji vključujejo tveganja

"Vendar vsi ti scenariji vključujejo precej tveganj, predvsem so to rastoča politična tveganja na globalni ravni, ki se jim multinacionalke zelo izogibajo, in seveda splošna ekonomska tveganja, ki so še vedno visoka," je pojasnila strokovnjakinja za mednarodne ekonomske odnose.

Zanimivo je, da so razvite države še leta 2011 zabeležile približno polovico vseh prilivov TNI, lani pa se je prvič zgodilo, da so razvijajoče se države zabeležile več kot polovico prilivov, in sicer 703 milijarde dolarjev, razvite države pa 561 milijard dolarjev oziroma manj kot polovico.

Do nekaterih sprememb je prišlo tudi med največjimi prejemniki investicij. "Večina med prvo dvajseterico prejemnikov TNI je gospodarstev iz razvijajočih se držav in tranzicijskih držav," je pojasnila Jakličeva.

Razvijajoče se države in tranzicijske države so lani sicer zabeležile padec prilivov investicij, a je bil ta mnogo manjši kot pri razvitih državah. Je pa rast prilivov TNI kot svetla izjema zabeležila Afrika.

ZDA na prvem mestu

Na prvem mestu med prejemnicami so s 168 milijardami dolarjev ZDA, sledita pa Kitajska (121 milijard dolarjev) in Hongkong (75 milijard dolarjev). Med prvimi desetimi prejemnicami TNI med članicami EU najdemo le Veliko Britanijo - z 62 milijardami dolarjev se je uvrstila na šesto mesto.

Premiki so opazni tudi pri izhodnih investicijah, sicer nekoliko počasnejši, vendar gre za zelo konstanten trend. "Kot investitorke se hitro rastoča gospodarstva in njihove multinacionalke vse hitreje uveljavljajo v globalni menjavi in njihov delež konstantno raste," je dejala Jakličeva.

Izhodnih investicij je bilo v svetu lani za 1391 milijard dolarjev (leta 2011 za 1678 milijard dolarjev), od tega je 909 milijard dolarjev lani odpadlo na razvite države, 426 milijard dolarjev pa na razvijajoče se države, a je njihov delež za razliko od razvitih držav lani narasel.

V tej primerjavi so na prvem mestu ZDA s 329 milijardami dolarjev, drugo mesto je ohranila Japonska (123 milijard dolarjev), na tretje mesto pa se je s šestega lani prebila Kitajska (84 milijard dolarjev).

Razvite države krčijo investicije

"Razvijajoča se gospodarstva predstavljajo tretjino vseh odlivov in svoj delež vztrajno povečujejo, medtem ko razvite države, še posebej evropske, investicije krčijo," je povedala Jakličeva. Investicije iz razvijajočih se gospodarstev gravitirajo predvsem v manj razvite države.

Med članicami EU po izhodnih investicijah med prvo deseterico najdemo Veliko Britanijo na petem mestu (71 milijard dolarjev) in Nemčijo, ki se je z 11. povzpela na šesto mesto, je pa največje evropsko gospodarstvo tudi eno redkih, ki je investicije povečalo (67 milijard dolarjev).

Kljub globokem padcu TNI v lanskem letu pa mednarodna proizvodnja multinacionalk konstantno raste, več zaposlujejo in prodajo, ustvarijo več dodane vrednosti, v upravljanju pa imajo tudi več sredstev, je še povedala Jakličeva.

Zadnja leta upad prilivov TNI v Sloveniji

"Slovenija beleži upadanje prilivov TNI v zadnjih letih, zelo se umirja tudi investiranje v tujino," je pojasnila strokovnjakinja. Slovenija je lani zabeležila 145 milijonov dolarjev prilivov (leta 2011 jih je bilo za 999 milijonov dolarjev), medtem ko je iz tujine celo umaknila za 94 milijonov dolarjev naložb (leta 2011 je bilo odlivov v tujino za 112 milijonov dolarjev).

In kaj naj naredi Slovenija, da bi privabila več TNI? Matija Rojec s fakultete za družbene vede meni, da bi morali izboljšati poslovno okolje, tudi zaradi domačih podjetij, povečati transparentnost procesov privatizacije, vzpostaviti večje in konkurenčne poslovne cone in industrijske parke, Javna agencija RS za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit) bi morala dobiti več pristojnosti pri aktivnem privabljanju tujih investicij, meni pa tudi, da bi morali dati več pozornosti širitvi tujih podjetij, ki so že prisotna v Sloveniji.