Pri kadrovskih načrtih morajo ministrstva upoštevati rebalans, program stabilnosti, dogovor o dodatnih ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju in stavkovni sporazum, ki ga je vlada dosegla s sindikati javnega sektorja. Pri tem pa morajo upoštevati tudi dogovor o znižanju števila zaposlenih za en odstotek, je razvidno iz sporočila po seji vlade. Vlada namreč občinam in drugim državnim organom priporoča, naj zagotovijo enoodstotno znižanje števila zaposlenih.

Ministrstvo za notranje zadeve bo nato v juliju pripravilo skupni kadrovski načrt za leto 2014.

Znižanje števila zaposlenih se nanaša na zaposlene, za katere se sredstva za plače in druge stroške dela zagotavljajo iz sredstev državnega proračuna, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ne pa tudi na zaposlene, ki se financirajo iz evropskih sredstev in drugih virov.

Pri nadomestnih zaposlitvah pri neposrednem uporabniku proračuna le v primeru, da so izpolnjeni vsi pogoji za zaposlitev, ki jih navaja 183. člena zakona za uravnoteženje javnih financ, torej če je zaposlitev res nujna, če je posledica povečanega obsega programa ali izvajanja novega programa, če uporabnik proračuna izkaže, da bo kljub zaposlitvi nominalno zmanjšal stroške dela, če gre za zaposlitev, ki je financirana iz prihodkov tržne dejavnosti in podobno. Mnenje o tem poda ministrstvo, pristojno za javni sektor.

Ministrstva bodo na osnovi podatkov Ajpesa o gibanju števila zaposlenih ocenjevala, ali bodo uresničene zaveze iz programa stabilnosti. Izhajajoč iz teh podatkov bodo po potrebi predlagali dodatne ukrepe in o tem najpozneje v 15 dneh po objavi podatkov za zadnji mesec obvestili notranje ministrstvo. To bo za vsako trimesečje pripravilo poročilo za sejo vlade.