Novi najhitrejši računalnik na svetu dosega hitrost 33.860 milijard računskih operacij na sekundo. To je skoraj še enkrat hitreje od doslej prvouvrščenega na lestvici, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

S tem je Tianhe-2 na drugo mesto najhitrejših računalnikov na svetu izrinil računalnik Titan proizvajalca Cray, ki ga ameriško ministrstvo za energetiko v kraju Oak Ridge v ameriški zvezni državi Tennessee uporablja med drugim za raziskovanje materialov in podnebja ter za jedrske simulacije.

Titan je na prvem mestu lestvice najhitrejših računalnikov na svetu vztrajal le pol leta. K njegovi zmogljivosti 17.590 milijard računskih operacij na sekundo je prispevalo dejstvo, da 90 odstotkov operacij opravijo grafični procesorji proizvajalca Nvidia, preostanek pa so prevzeli večjedrni procesorji proizvajalca AMD.

Kitajska je s Tianhejevim predhodnikom pred časom že zasedala prvo mesto lestvice najhitrejših računalnikov na svetu. Novega so naredili na univerzi za obrambne tehnologije, uporabljali pa ga bodo v super računalniškem centru v Guangzhoju.

V računalnik Tianhe-2 so vgrajeni izključno Intelovi procesorji. Poleg čipov Xeon uporablja tudi koprocesorje Xeon Phi, ki jih je Intel začel tržiti šele pred šestimi meseci. Intelove procesorje sicer uporablja kar štiri petine od 500 najhitrejših računalnikov na svetu.

A četudi ima Kitajska najhitrejši računalnik na svetu, pa ZDA na področju zmogljivosti računalnikov ostajajo daleč najpomembnejša velesila. Ne le, da s svojima računalnikoma Titan in IBM Sequoia zasedajo drugo in tretje mesto lestvice, z 253 uvrstitvami močno prevladujejo na lestvici 500 najhitrejših.

ZDA imajo med prvimi desetimi računalniki na lestvici štiri računalnike, Kitajska in Nemčija po dva, Japonska pa enega.

Najnovejšo lestvico, ki jo objavljajo dvakrat letno, bodo predstavili v okviru mednarodnega super računalniškega sejma, ki poteka ta teden v Leipzigu.