V ozadju včerajšnjega pridržanja nekdanjega direktorja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) Uroša Rotnika naj bi bilo iskanje sledi za domnevnimi provizijami pri dobavi glavne tehnološke opreme za blok 6.

Gre za nadgradnjo lanskih hišnih preiskav, v okviru katerih so kriminalisti pri Rotniku, nekdanjemu vodji projekta blok 6 Bojanu Brešarju in vplivnemu poslovnežu Petru Kotarju iskali dokumentacijo o poslu z Alstomom in domnevno fiktivne svetovalne pogodbe. Te naj bi s švicarsko izpostavo te korporacije sklenil Kotar, kriminalisti pa so takrat sumili, da so bile le formalno »pokritje« za izplačilo provizij, domnevno v višini okoli treh milijonov evrov. Včeraj naj bi tako kriminalisti pri Rotniku iskali dokumente, ki bi lahko dali odgovor na vprašanje o morebitnih nadaljnjih poteh tega denarja, Pop TV pa je poročal, da so iskali tudi gotovino.

Da je včerajšnja preiskava tako ali drugače povezana z razpisom za blok6, nam je potrdilo več virov. Iz celjske policijske uprave pa so sporočili, da preiskujejo »sume različnih nepravilnosti pri vodenju in organiziranju gospodarske dejavnosti v poslovnem sistemu TEŠ, med njimi tudi na projektu gradnje bloka 6«. Dodali so, da preiskujejo sume kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic ter ponareditve ali uničenja poslovnih listin.

Tesne povezave Rotnika in Pušnika

Po informacijah iz več virov naj bi bil včeraj pridržan tudi Bogdan Pušnik, nekdanji predsednik uprave borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik. Čeprav Pušnik po naših podatkih nikoli ni bil v pogodbenem razmerju s TEŠ, je z Rotnikom več let tesno poslovno sodeloval. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi bil Pušnik prijatelj nekdanjega direktorja TEŠ in – kar je pomembneje – tudi nekakšen neuradni osebni finančnik. Rotnik naj bi tako svoje prihranke plemenitil prek skladov, ki jih je upravljal Pušnik, sicer nekoč domnevno tudi reden gost Rotnikovih rojstnodnevnih zabav.

Njuni odnosi naj bi se »ohladili« po letu 2010. Naključno ali ne, je prav takrat Bogdan Pušnik, ki je od leta 2006 skupaj s takratnim generalnim direktorjem Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) sedel tudi v nadzornem svetu Gorenja, začel trgati svoje povezave s Šaleško dolino. Holdingu je večkrat in z različnimi metodami, tudi z zaostrovanjem na skupščinah, neuspešno skušal prodati devet odstotkov »zaklenjenih« delnic Premogovnika Velenje, ki jih obvladuje prek družb MP Naložbe in Towra. Poslovno se je razšel tudi z bratom Ivanom Pušnikom, v Švici živečim poslovnežem, ki ljubljanskemu Te-Tolu dobavlja indonezijski premog. Ob tem velja opozoriti, da je razpis za opremo TEŠ 6, ki ga je pripravilo Kotarjevo podjetje CEE, predvideval tudi primešavanje uvoženega premoga. Bogdana Pušnika včeraj ves dan ni bilo mogoče priklicati po telefonu.

Po naših informacijah so kriminalisti ost preiskave dokončno usmerili v Rotnika. Včeraj namreč niso obiskali Kotarja, prav tako ne sedeža njegovega podjetja Sol Intercontinental, ki že vrsto let v Sloveniji zastopa družbo Alstom Hrvaška. Za zdaj ni znano, katere preiskave so kriminalisti izvedli na območju Murske Sobote. Opozoriti pa velja, da je Rotnik tudi lastnik apartmaja v Moravskih Toplicah. Nekdanji direktor TEŠ naj bi sicer imel v lasti več nepremičnin, tudi na Hrvaškem, njegova soproga pa je od leta 2006 lastnica stanovanja v Zupančičevi jami, na katerem po podatkih iz zemljiške knjige nikoli ni bila vpisana hipoteka.

Začetek konca Rotnikovega vpliva v TEŠ?

Rotnik, sicer aktualni direktor Komunalnega podjetja Velenje, je do zaključka redakcije ostal v pridržanju. Včerajšnja preiskava pa bi morda lahko začela spreminjati tudi ravnotežje moči v slovenski energetiki. Javna skrivnost je, da Rotnik s pomočjo kroga svojih ljudi dejansko obvladuje tako TEŠ kot projekt blok 6, prek članice nadzornega sveta TEŠ Janje Špiler pa naj bi njegov vpliv segal tudi v vrh HSE, ki ga vodi Blaž Košorok. Tega Rotnik, kot nam je zatrdilo več sogovornikov, v zadnjih mesecih niti ni skrival. A nadaljevanje preiskav bi lahko njegov položaj oslabilo in v luči novic o novih podražitvah vse bolj »nasedlega«, že 1,44 milijarde evrov vrednega projekta blok 6, tudi pod pritiskom mednarodnih bank odprlo pot novim kadrovskim premikom v holdingu in TEŠ.

Včerajšnja preiskava je sicer le vrh ledene gore postopkov, ki jih uradne institucije vodijo v povezavi s šoštanjsko elektrarno. Že lani so tako kriminalisti TEŠ zaprosili za dokumentacijo o razpisu za hladilni stolp, pod njihovim drobnogledom so tudi postopki pri gradnji upravne stavbe, sporni nakupi računalniške opreme prek »missing traderjev«, na katere je v davčnem pregledu opozoril Durs, dobava merilno analitičnega sistema za generatorja na bloku 4 in 5, modifikacija kotla na bloku 5...