Na mesec je tako v povprečju umrlo 5000 ljudi. Združeni narodi sicer priznavajo, da zbrani podatki ne odražajo nujno pravilne višine smrtnih žrtev. Najnovejša ocena vsebuje zbrane podatke do aprila letos. »Potencialno je ta številka precej večja,« je dejala visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay. Mnoge smrtne žrtve v sirskem konfliktu namreč sploh niso zajete v statistikah ali pa se o njih ne poroča.

»Pozivam strani, naj nemudoma razglasijo prekinitev ognja, preden bo ubitih ali ranjenih še na deset tisoče ljudi,« je dejala Pillayeva. Dodala je, da je samo od decembra lani umrlo skoraj 27.000 ljudi.

Največ smrti so zabeležili v okolici Damaska in Homsa, sledijo regije Alep, Idlib, Dera in druge.

Poročilo razkriva vse hujše razsežnosti konflikta

Poročilo je po besedah Pillayeve razkrilo vse hujše razsežnosti konflikta, ki se je razvil iz mirnih protestov proti predsedniku Bašarju al Asadu pred več kot dvema letoma in se sprevrgel v krvavo državljansko vojno.

Poročilo ZN o smrtnih žrtvah državljanske vojne v Siriji v približno treh četrtinah primerov ne navaja starosti, je pa Združenim narodom uspelo zabeležiti smrt najmanj 6561 mladoletnih oseb, med katerimi je najmanj 1729 otrok, mlajših od deset let.

»Poleg tega obstajajo verodostojna poročila o mučenjih in usmrtitvah otrok in celotnih družin, vključno z dojenčki,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še opozorila komisarka.

Kritična je bila do obeh strani. Izpostavila je vladno bombardiranje in zračne napade mestnih območij in napade upornikov na naseljena območja in v središčih mest, še posebej v Damasku.