Spomenike postavljajo "dediči tvojega delovanja ali dejanja, ne pa akterji sami"

Glede nedavne obeležitve 25. obletnice afere JBTZ je Hribarjeva dejala, da se je ob "poveličevanju" obletnice JBTZ redko kdo spomnil, da je veliko ljudi, ki so leta 1988 zaradi procesa proti četverici protestirali proti JLA, letos pozimi na Roški in Kongresnem trgu protestiralo proti Janši. In da je isti Janša njihov protest imenoval "čisti levi fašizem". Glede postavitve spominske plošče ob obletnici pa je dejala, da imajo pravico postavljati spomenike "dediči tvojega delovanja ali dejanja, ne pa akterji sami".

Hribarjeva je kritična do delovanja in politike Janeza Janše, s katerim se je politično razšla pred 22 leti. V oceni njegovega delovanja je dejala, da je čas četverice zanj permanentni razlog za maščevalnost, to pa je po njenih besedah razvidno iz vsega njegovega političnega delovanja. V zvezi z afero JBTZ pa je izrazila obžalovanje, da nekdanji predsednik Milan Kučan in drugi (razen Tomaža Ertla) javnosti niso podali opisa svoje vloge v aferi JBTZ in razlogov za svoje ravnanje. Očitki desnice in posebej Janševi ne bi bili manjši, dobili pa bi še drugo plat medalje, je ocenila.

Janša mojster preusmerjanja pozornosti

Glede dogajanja, povezanega s trgovino z orožjem je Hribarjeva dejala, da Janša "zna poskrbeti, da preusmeri pozornost javnosti na svojega izbranega sovražnika, komunizem in konkretno Milana Kučana".

"Vse je storil, kar je sploh lahko, da so se zadeve toliko let skrivale. Pri tem mu je, žal, pomagal tudi dr. Janez Drnovšek z napačno presojo, da je za Slovenijo bolje, če se zaradi mednarodnega embarga te stvari ne razčiščujejo pred javnostjo, in je dokumentaciji nadel oznako tajnosti. Pravilna presoja bi bila nasprotna. Častne države so tiste, ki so sposobne in voljne raziskati, kaj so napačnega počeli njihovi javni uslužbenci," je dejala Hribarjeva in dodala, da če bi Finska razmišljala tako, potem nikoli ne bi bilo afere Patria.

»Prav Janša je s svojimi pajdaši pri različnih orožarskih aferah spodkopal pravno državo«

Glede sodbe v aferi Patria, ki je bila v sredo Janši in še dvema izrečena na ljubljanskem okrajnem sodišču, je Hribarjeva izrazila upanje, da temelji na neizpodbitnih dokazih in da bo potrjena na vrhovnem sodišču. "S tem bi se začela rehabilitacija našega sodnega sistema, kajti prav Janša je s svojimi pajdaši pri različnih orožarskih aferah spodkopal pravno državo in s tem demokracijo," je dejala.

Ob tako kritičnem razmišljanju Hribarjeva zanika, da bi demonizirala Janšo, in pravi, da je rešitev samo v tem, da njegovi privrženci in občudovalci spoznajo, kakšen politik je.