"Poslovno leto 2012 je bilo zahtevno in kompleksno, zato sem prepričan, da smo ga iz poslovnega zornega kota dobro izpeljali. Prve informacije pred revidiranim poslovnim poročilom so bile take, da smo govorili o pozitivnih številkah. Slabitev, ki smo jo nato morali napraviti, pa je posledica slabitve naložbe v delnice Probanke," je danes povedal predsednik uprave Perutnine Ptuj Roman Glaser.

Kot je ob tem dodal, so lani dosegli pomemben premik in prvič prebili 260 milijonov evrov prihodkov na ravni skupine, prvič so beležili več kot 13,5 milijona evrov dobička iz poslovanja in prav tako prvič v zgodovini dosegli več kot 25 milijonov evrov dobička pred obrestmi in davki (EBITDA).

Slabitev zaradi Probanke je znašala nekaj več kot devet milijonov evrov, zato je končni izkupiček družbe v lanskem letu okoli 7,5 milijona evrov izgube. A Glaser poudarja, da ne gre za izgubo iz poslovanja, pač pa za posledico slovenskih bančnih razmer. Perutnini je bilo sicer že pred časom naloženo, da mora del teh delnic odsvojiti, a kljub pooblastilu tujim svetovalcem, da poiščejo kupce, tega doslej še niso uspeli.

Letošnji načrt predvideva 12-odstotno rast prihodkov. Po Glaserjevih besedah so v prvih štirih mesecih zadovoljni, saj so realizirali boljšo prodajo kot lani, čeprav še ne na načrtovani ravni, saj so prvi meseci v njihovi branži ponavadi nekoliko slabši.

"Rast je več kot petodstotna in poslujemo pozitivno. Jasno pa je, da leto ni enostavno in ponovno se pojavljajo enake težave kot lani - pri nabavnih kanalih, visokih cenah osnovnih surovin ter ob pričakovanju kupcev po znižanju cen," je dejal prvi mož ptujske družbe in dodal, da rast prihodkov povečujejo predvsem po zaslugi tujih trgov.

O tem, kako daleč so v pogovorih z bankami glede reprograma kreditnih obveznosti, je dejal, da ti tečejo korektno, zato večjih težav ne vidi. Zavrnil je informacije o tem, da naj bi bili v težavah, ker da imajo le še mesec dni časa za dogovor z bankami. Kot je dejal, imajo z nekaterimi reprograme dogovorjene do julija, z drugimi pa celo do konca leta, ob tem pa zagotovil, da dinamika razgovorov teče normalno, brez velikih težav in stresa.

Na vprašanje, kako daleč je iskanje strateškega partnerja, je dejal, da gre za zelo občutljivo zadevo, ki ni povezana le s položajem podjetja, pač pa tudi s položajem države. Konkretneje ni želel govoriti, saj bodo o tem javnosti več lahko sporočili takrat, ko bo to mogoče.

Glaserja ne skrbi niti morebitno izglasovanje sklepa o ponovni reviziji poslov z Merkurjem na prihajajoči skupščini. Kot je dejal, so to revizijo pravzaprav opravili že lani, revizijsko poročilo pa je bilo potrjeno tako na nadzornem svetu kot na skupščini in to z veliko večino.

"Ponovnega preverjanja ne vidim kot obremenitev za upravo, prej kot obremenitev za zaposlene, ki se bodo tako znova nekaj mesecev ukvarjali s preštevanjem zgodovinskih dogodkov. Najslabše pri tem pa je, da nam to škodi tudi pri ugledu navzven ter v postopku iskanja strateškega partnerja," je dejal Glaser in dodal, da morebitni sodni postopki v zvezi z Merkurjem tako še niso bili sproženi, potekajo pa ti v primerih Centra Naložb in Infond Holdinga, a razpleta doslej še niso dočakali.