NSi je predlog novele, ki odpravlja obvezno članstvo v KGZS, kot zunajparlamentarna stranka predstavila že leta 2011, za njegovo vložitev v parlament pa je zbrala tudi potrebnih 5000 podpisov, a je DZ novelo zavrnil.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudarila, da mnogi člani zbornice (zdaj članarino plačuje vsakdo, ki ima zemljišče, ne glede na to, ali se ukvarja s kmetijstvom ali ne) sploh ne vedo, kakšne so njene naloge in kakšne koristi jim lahko prinaša.

V NSi želijo s spremembami zakona vzpostaviti učinkovitejšo obliko povezovanja in predstavljanja interesov kmetov, kmetijskih, gozdarskih in ribiških organizacij. Novakova je poudarila, da je bilo nasprotovanja obveznemu članstvu že od ustanovitve zbornice veliko.

"Obeta se nam tudi zvišanje katastrskega dohodka in sprašujemo se, zakaj zbornica na tem področju ni naredila ničesar," je še opozorila Novakova in dodala, da bodo naredili vse, da se tako enormno povišanje katastrskega dohodka ne bo zgodilo. "Ugibamo lahko, ali je zbornica molčala tudi zato, ker bi s tem pridobila še večje število članov," je še poudarila Novakova.

Dimic: Korenito poseganje v sistem izračunov nedopustno

Poslanka NSi Iva Dimic je ob tem poudarila, da je nedopustno korenito poseganje v sistem izračunov katastrskega dohodka, ne da bi se predhodno opravili predvideni izračuni, kako bo ta dohodninska osnova vplivala na slovenske kmete in njihove družine.

"Zahtevamo, da geodetska uprava pojasni, v čem je spremenila višino katastrskega dohodka in to tudi obelodani. Kmetje sedaj nimajo nobenega orodja, da bi argumentirali nasprotovanje tem ocenam," je izpostavila.

Novakova se sprašuje, ali je zbornica namenjena sama sebi in funkcionarjem, ki delajo v njej. Z novelo želijo razbijati tudi neke monopole v kmetijstvu, ki so slovenskemu kmetu zgolj v breme.

Predlog novele ne posega v statusno ureditev zbornice in zbornici ne odvzema njenih javnih pooblastil oz. izvajanja osnovnih nalog - predstavljanja interesov kmetov, kmetijskih, gozdarskih in ribiških organizacij, ponujanja strokovne pomoči naštetim, obravnavanja problematike na teh področjih ipd.

V NSi menijo, da zbornica zaradi prostovoljnega članstva ne bo propadla, ampak se bo morala samo bolj potruditi za pridobivanje članov.

Novakova pri podpori noveli upa tudi na poslance vladnih strank, saj bi s tem naredili veliko za kmeta in za bolj pravično in bolj učinkovito zbornico.

Zahtevali bodo sklic nujne seje za kmetijstvo

V NSi bodo vložili tudi zahtevo za sklic nujne seje za kmetijstvo, zaradi prekomernega nepremišljenega izvoza najkakovostnejše hlodovine v sosednje države, predvsem v Avstrijo. Kot je povedala Novakova, slovenske lesnopredelovalne družbe in žage zadnja leta že težko najdejo pogodbenega partnerja v Sloveniji za odkup hlodovine v zadostnih količinah in kakovosti.

Opozoriti želijo tudi na problem črne sečnje, predvsem pri koncesionarjih. "Menimo, da je razlog za velik izvoz v Avstrijo prav to, ker se tako lažje zabrišejo sledi črne sečnje. Dela se velika škoda našemu gospodarstvu, predvsem lesnopredelovalni industriji," je opozorila Novakova.

Kot sklepe nujne seje v NSi predlagajo, naj ministrstvo v pol leta pripravi predloge za zajezitev izvoza najkakovostnejšega lesa iz države in za povečanje predelave tega lesa v Sloveniji. Kot bistven pogoj za podelitev/podaljšanje koncesij pa naj ministrstvo zahteva, da koncesionarji upravljajo z lastno žago ali na drug način zagotovijo, da bodo zagotovili predelavo lesa v Sloveniji.